سومین جلسه دادگاه حمید نوری در آلبانی؛ روایت‌ شاهد عینی از «راهروی مرگ»

این جلسه به استماع شهادت اصغر مهدی‌زاده اختصاص یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سی و هشتمین جلسه از دادگاه رسیدگی به اتهامات حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج و از متهمان اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در ایران، جمعه، 12 نوامبر، در شهر دورس آلبانی برگزار شد.

این جلسه به استماع شهادت اصغر مهدی‌زاده، زندانی سیاسی سابق و عضو «سازمان مجاهدین خلق»، به‌عنوان شاکی و شاهد، اختصاص یافت.

مهدی‌زاده از سال 59 تا سال 73 در زندان‌های فومن، رشت، صومعه‌سرا، اوین و گوهردشت محبوس بود.

او در جلسه دادگاه امروز گفت که از سال 61 در زندان گوهردشت بوده و بارها با حمید نوری برخورد داشته است.

اصغر مهدی‌زاده پیشتر در مصاحبه با «العربیه» با تایید وجود «سالن‌ مرگ» در زندان گوهردشت به جزئیات اعدام‌های دسته‌جمعی پرداخته بود.

در جلسه امروز دادگاه، مهدی‌زاده گفت که به‌دلیل سکونت خانواده‌اش در یکی از روستاهای صومعه‌سرا، درخواست انتقال به زندان رشت را داده بود و نوری به‌عنوان دفتردار دادیار ناصریان (محمد مقیسه) به او گفته است که چون «زندانی سر موضع است و همکاری نمی‌کند از انتقال خبری نیست».

مهدی‌زاده گفت که 8 مرداد از پنجره بند فرعی، چندین بار زندانیانی را دیده که آنها را به سمت سرویس بهداشتی می‌برند و پس از خواندن نماز جماعت به سمت یک «سوله» برده شدند.

‏او گفت روز بعد به اتفاق دیگر زندانیان به بند دیگری منتقل شده است و از 9 تا 17 مرداد در انفرادی و در «راهروی مرگ» بوده است. مهدی‌زاده گفت که هر روز بیشتر از ده بار گروه‌های 11 تا 15 نفره را به سالن اعدام بردند.

به گفته او، زندانیان، «ساعت و عینکشان را می‌شکستند و وصیت‌نامه و پولشان را پاره می‌کردند که دست پاسدارها نیفتد».

پیشتر اعلام شده بود که هفته‌های 45 و 46 این دادگاه به‌دلیل اهمیت استماع شاهدان مستقر در آلبانی درخصوص اثبات جرم متهم، از چهارشنبه، 10 نوامبر در شهر دورس آلبانی برگزار خواهد شد.

حمید نوری، 9 نوامبر 2019، در فرودگاه «آرلاندا»ی استکهلم با حکم دادستان سوئد و به اتهام مشارکت در «کشتار دسته‌جمعی» بازداشت شد.

کیفرخواست صادره علیه نوری از طرف بخش دادستان کشوری سوئد علیه جرایم بین‌المللی و جنایت‌های سازمان‌یافته و به‌طور خاص از سوی کریستینا لیندهوف کارلسون، صادر و به مقامات قضایی سوئد تحویل داده شد.

در این پرونده حدود 40 شاکی و 60 شاهد که در تابستان 67 در زندان گوهردشت محبوس بودند، حضور دارند.

بر اساس رأی دادگاه، حمید نوری و وکلای او در این جلسات حضور نخواهند داشت و در سوئد باقی خواهند ماند.

بر اساس آمارهای غیررسمی، بیش از 6000 نفر که اکثراً از اعضا و هواداران «سازمان مجاهدین خلق» بودند، در جریان اعدام‌های سال 1367 به دستور خمینی، بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، اعدام شدند. اما سازمان مجاهدين می‌گوید این تعداد «30 هزار» زندانی سیاسی بوده که دست‌کم 90 درصد آن‌ها از طرفداران این سازمان بوده‌اند.

بازماندگان و خانواده‌های کشته‌شدگان امیدوارند دادگاه نوری نقطه‌ای برای آغاز رسیدگی بین‌المللی به کشتارهای دهه 60 به خصوص کشتار تابستان 67 و مجازات عاملان و آمران آن باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید