رابرت مالی پیش از آغاز مذاکرات با ایران در وین به خاورمیانه سفر می‌کند

مالی: بهانه‌های ایران برای ادامه ندادن مذاکرات اتمی در وین در حال بی‌وجه شدن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، پیش از آغاز دور هفتم مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام»، به خاورمیانه سفر می‌کند تا با متحدان نزدیک آمریکا در منطقه درباره تهدیدهای ایران رایزنی کند.

وزارت خارجه آمریکا، پنجشنبه، 11 نوامبر 2021، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نماینده ویژه، رویکردهای ما را در مورد طیف گسترده‌ای از نگرانی‌های نشات‌گرفته از ایران، از جمله فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده این کشور در منطقه، و مذاکرات هسته‌ای آتی هماهنگ خواهد کرد.»

به گزارش «تایمز اسرائیل»، مالی طی سفر ده روزه خود که از پنجشنبه آغاز می‌شود، از امارات متحده عربی، اسرائیل، پادشاهی عربی سعودی، و بحرین بازدید خواهد کرد. این تور منطقه‌ای در 20 نوامبر، یعنی نه روز پیش از آغاز دور هفتم مذاکرات احیای برجام در وین به پایان می‌رسد.

این اولین سفر مالی به عنوان یکی از اعضای ارشد دولت بایدن به اسرائیل خواهد بود، گرچه او بارها با مقامات اسرائیلی در واشینگتن دیدار کرده است.

مالی آخرین بار در ماه گذشته به طور علنی درباره تلاش‌ها برای احیای برجام صحبت کرد. وی طی یک جلسه توجیهی به خبرنگاران گفت که «بهانه‌های ایران برای ادامه ندادن مذاکرات اتمی در وین در حال بی‌وجه شدن است.»

ایران خواهان لغو تمامی تحریم‌هایی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا اعمال کرد. در مقابل، دولت بایدن می‌گوید که فقط درباره اقداماتی که سلف وی در باب برنامه هسته‌ای ایران اتخاذ کرده است مذاکره خواهد کرد، و نه تنبیهاتی که با نظر به سایر نگرانی‌ها همچون حقوق بشر بر حکومت ایران تحمیل شده است.

مقامات تهران و قدرت‌های جهانی قرار است در 29 نوامبر سال جاری برای ادامه مذاکرات احیای برجام در وین گرد هم آیند. واشینگتن اصرار دارد که تهران باید به پای‌بندی کامل به محدودیت‌های اعمال‌شده بر برنامه هسته‌ای خود بازگردد؛ و بارها هشدار داده است که «پنجره فرصت» برای دست یافتن به توافق در حال بسته شدن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید