پنتاگون در واکنش به تهدید‌های ترکیه بر همکاری با نیروهای سوریه دموکراتیک تاکید کرد

سخنگوی پنتاگون: آمریکا به شدت نگران رفتار شبه‌نظامیان نیابتی ایران در عراق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، اعلام کرد که روابط و شراکت آمریکایی‌ها با نیروهای دموکراتیک سوریه، به اقدام علیه داعش محدود می‌شود.

جان کربی چهارشنبه، 10 نوامبر، در واکنش به تهدیدهای ترکیه علیه نیروهای سوریه دموکراتیک تاکید کرد که واشنگتن به همکاری با نیروهای سوریه دموکراتیک ادامه خواهد داد.

ترکیه اخیرا آمریکا را به حمایت از تروریسم در سوریه متهم کرد، زیرا نیروهای کُرد، قدرت اصلی نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) را تشکیل می‌دهند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اواسط اکتبر اعلام کرد که ترکیه «آنچه را که برای امنیتش ضروری باشد، انجام خواهد داد.»

او تاکید کرد که «آمریکا و روسیه، مسئولیت حملات فرامرزی از سوی یگان‌های مدافع خلق کُرد سوریه را بر عهده دارند.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در اظهارات پیشین خود گفته بود، حمله‌ای که آنکارا مسئولیت آن را متوجه نیروهای تحت حمایت واشنگتن می‌داند و منجر به کشته شدن دو پلیس ترکیه شد، «کاسه صبر ترکیه را لبریز کرد» و آنکارا مصمم است، تهدیدهای ناشی از شمال سوریه را از میان بردارد.

اپوزیسیون سوریه اخیراً از آمادگی ترکیه برای انجام عملیات نظامی جدیدی علیه کُردها در شمال سوریه خبر داده بود.

کربی درباره اوضاع عراق و پیامدهای سوء قصد نافرجام به جان مصطفی الکاظمی، نخست وزیر این کشور نیز گفت: «آمریکایی‌ها به شدت نگران رفتار شبه‌نظامیان نیابتی ایران در عراق هستند.»

او تاکید کرد: «خطر ناشی از شبه‌نظامیان، به یک اندازه آمریکایی‌ها و عراقی‌ها را تهدید می‌کند.»

پیشتر ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، و اغلب کشورهای عربی، این سوء قصد نافرجام به جان الکاظمی را محکوم کردند.

در همین رابطه، مقامات امنیتی و منابع نزدیک به شبه‌نظامیان عراقی فاش ساختند که توطئه ترور نافرجام نخست وزیر عراق از سوی یک گروه مورد حمایت ایران عملیاتی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید