شورای امنیت سازمان ملل خواستار توقف فوری تنش‌های حوثی‌ها در مأرب شد

حوثی‌ها‌ همزمان با ورود فرستاده سازمان ملل شهر بندری المخا را موشک‌‌باران کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سفرای پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل در پی تشدید حملات شبه‌نظامیان حوثی و آواره شدن بیش از 93 هزار غیرنظامی یمنی طی درگیری‌های دو ماه گذشته در جنوب مأرب، خواستار توقف فوری تنش‌ها در این استان شدند.

از سویی کمیته تحریم‌های شورای امنیت نیز چند نفر از رهبران شبه‌نظامی حوثی از جمله صالح مسفر الشاعر، یوسف المدانی و محمد عبدالکریم الغماری را در فهرست تحریم‌های سازمان ملل قرار داد.

در واکنش به این تحول معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن چهارشنبه، 10 نوامبر، ضمن استقبال از این گام شورای امنیت آن را اقدامی درست اما ناکافی دانست.

سوءاستفاده حوثی‌ها از کودکان یمنی

الاریانی پیش از این نیز گفت که شبه‌نظامیان حوثی‌ از کودکان یمنی در راستای اجرای توطئه‌های ایران و جا به جا کردن سلاح سوءاستفاده و بهره‌برداری می‌کنند.

او گفت حوثی‌ها از کودکان برای جابجایی اسلحه و مهمات استفاده کرده و آن‌ها را به عنوان «نیرو» در نبردهای بیهوده خود و اجرای «سیاست‌های مخرب ایران» در یمن به کار می‌گیرند.

الاریانی در سلسله توئیت‌های خود از جامعه جهانی خواست تا گروه شبه‌نظامی حوثی‌ را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده و رهبران آن را تحت پیگرد و به عنوان «جنایتکاران جنگی» محاکمه کند.

الاریانی ضمن انتقاد از بی‌توجهی جامعه بین‌المللی در قبال سرنوشت کودکان یمنی با بیان این که جامعه جهانی، از ایفای نقش اساسی خود در قبال اوضاع فاجعه‌آمیز کودکان یمنی ناتوان است، گفت:«جامعه جهانی در قبال سوء‌استفاده هولناک حوثی‌ها از کودکان چشم‌پوشی می‌کند.»

بندر المخا
بندر المخا

موشک‌باران شهر بندری المخا

در تحولی دیگر شبه نظامیان حوثی، شهر ساحلی المخا در غرب یمن را با سه موشک بالستیک هدف قرار دادند.

به گفته منابع یمنی، شبه‌نظامیان حوثی، چهارشنبه 10 نوامبر، همزمان با ورود هانس گراندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به شهر ساحلی المخا، این شهر را با سه موشک بالستیک هدف قرار دادند.

گفتنی است که شبه‌نظامیان حوثی در 11 سپتامبر 2021 نیز بندر المخا را هدف بمباران سنگین قرار دادند که منجر به آسیب رسیدن به تقریبا تمامی تاسیسات بندری، اسکله‌ها، انبارها، دفاتر کارمندان و قایق‌های تجاری پهلو گرفته در اوج ساعات کاری شد.

حوثی‌ها
حوثی‌ها

یورش حوثی‌ها به سفارت آمریکا در صنعا

از طرفی و بنا به آخرین گزارش‌ها شبه‌نظامیان حوثی چند روز پس از ربودن شماری از کارکنان و نگهبانان سفارت آمریکا، به ساختمان سفارت در خیابان شرایتون در صنعا، پایتخت این کشور نیز حمله کردند.

تارنمای خبری «المصدر آنلاین» گزارش داد که شبه‌نظامیان حوثی به سفارت آمریکا در صنعا یورش بردند و مقدار زیادی وسایل و تجهیزات آن را غارت کردند.

در همین راستا منابع آمریکایی فاش کردند که شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران طی هفته‌های اخیر دست‌کم 25 شهروند یمنی که در صنعا با عنوان کارکنان محلی با سفارت ایالات متحده آمریکا کار می‌کردند را بازداشت کرده‌اند.

دو منبع مطلع روز چهارشنبه به خبرگزاری «بلومبرگ» گفتند که شماری از یمنی‌هایی که برای سفارت آمریکا و آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده در صنعا کار می‌کردند از جمله این بازداشت‌شدگان هستند.

انگیزه حوثی‌ها از این بازداشت‌ها، که طی سه هفته اخیر انجام شده نامعلوم است، اما آنچه واضح است این اقدام شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در بحبوحه فشارهای بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ یمن صورت می‌گیرد.

شمار فزاینده آوارگان در مأرب

از سوی دیگر بر اساس گزارش دولت یمن، که چهارشنبه 10 نوامبر منتشر شد شبه‌نظامیان حوثی با تشدید تنش‌ها در ماه‌های سپتامبر و اکتبر گذشته، باعث آواره شدن بیش از 93 هزار نفر از مناطق جنوبی استان مأرب شدند.

در گزارش واحد اجرایی مدیریت اردوگاه‌های آوارگان در استان مأرب آمده است که تشدید تنش‌های حوثی‌ها در این شهرستان‌ها، باعث آواره شدن 14185 خانوار، برابر با 93378 نفر در ماه‌های سپتامبر و اکتبر شده است.

بنا به همین گزارش، 96 درصد از آوارگان جدید، فاقد سرپناه بوده و از دسترسی به غذا و آب آشامیدنی محرومند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size