بایدن «وضعیت اضطراری ملی» در قبال ایران را یک‌ سال دیگر تمدید کرد

بر اساس این فرمان اجرایی، ایالات متحده اقداماتی را برای مقابله با تهدیدات «غیرمعمول و فوق‌العاده» ایران انجام می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، «وضعیت اضطراری ملی» در قبال ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

در بیانیه‌ای که سه‌شنبه، 9 نوامبر، از سوی کاخ سفید منتشر شده رئیس‌جمهوری ایالات متحده اعلام کرد: «وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در 14 نوامبر 1979 و اقدامات اتخاذ شده در آن تاریخ برای مقابله با آن وضعیت اضطراری، باید پس از 14 نوامبر 2021 هم ادامه یابد.»

بیانیه کاخ سفید به فرمان اجرایی 12170 که برای نخستین بار در 14 نوامبر 1979 صادر شد، استناد کرده است. این فرمان در زمان ریاست‌جمهوری جیمی کارتر و 10 روز پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران و گروگان‌گیری کارمندان آن از سوی دانشجویان موسوم به «پیرو خط امام» صادر شد.

این فرمان طی 32 سال اخیر، در چنین روزهایی توسط همه روسای‌ جمهوری ایالات متحده تمدید شده است.

بر اساس این فرمان، ایالات متحده، اقداماتی را برای مقابله با تهدیدات «غیرمعمول و فوق‌العاده» ایران انجام می‌دهد. در همین راستا، رئیس‌جمهوری می‌تواند اموال و دارایی‌های ایران را توقیف کند، مساله‌ای که زمینه‌ساز اعمال تحریم‌های آمریکا در دهه‌های گذشته علیه ایران بوده است.

تمدید وضعیت اضطراری در قبال جمهوری اسلامی در حالی صورت می‌گیرد که دولت جدید آمریکا از تهران خواسته است با «حسن نیت» به میز مذاکرات وین برای احیای «برجام» بازگردد.

مذاکرات هسته‌ای با هدف احیای برجام که کمتر از 19 روز دیگر در وین از سرگرفته می‌شود، در ژوئن گذشته و پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران متوقف شده بود.

به گفته صاحب‌نظران سیاسی اقدام رئیس‌جمهوری آمریکا در تمدید وضعیت اضطراری ملی دور از انتظار نبوده است، همانطور که روسای جمهور پیش از او چنین عمل کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید