مشاوران ترامپ در «اتاق جنگ» انتخابات به کنگره احضار شدند

مایک فلین در ماه‌های پس از انتخابات علناً خواستار مداخله ارتش و تصرف دستگاه‌های رای‌گیری شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کنگره ایالات متحده مشاوران ارشد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، که در «اتاق جنگ» وی برای ابطال نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 که به شکست ترامپ انجامید طرح‌ریزی می‌کردند، را برای شهادت دادن احضار کرد.

به گزارش وبگاه «پولیتیکو»، دوشنبه، 8 نوامبر 2021، «کمیته ششم ژانویه» که مسئول رسیدگی به آشوب‌‌ و شورش‌های پس از اعلام نتایج انتخابات پارسال است، تاکنون از ده‌ها نفر از افراد نزدیک به ترامپ خواسته تا در کنگره درباره آن وقایع شهادت دهند.

این کمیته در حال حاضر درگیر دعوای حقوقی با ترامپ برای به دست آوردن مجموعه‌ اسناد کاخ سفید در روزها و ساعات منتهی به حمله ۶ ژانویه هواداران ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا در واشینگتن دی سی است.

کمیته پیشتر دستیاران ارشد ترامپ مانند مارک مِدوز، رئیس دفتر سابق کاخ سفید را احضار کرده بود. در دور دیگری از احضاریه‌ها، سازمان‌دهندگان تجمعات طرفدار ترامپ قبل از حمله به ساختمان کنگره نیز به شهادت دادن خوانده شدند.

مایکل فلین، مشاور امنیت ملی اسبق ترامپ، و برنی کریک، کمیسر سابق پلیس نیویورک، در میان احضارشدگان مشهور روز دوشنبه بودند.

بازرسان به شاهدان دستور داده‌اند تا 23 نوامبر – دو روز قبل از عید شکرگزاری در آمریکا – اسناد خواسته‌شده را در اختیار کمیته بگذارند؛ و بین 30 نوامبر و 13 دسامبر برای شهادت دادن در کنگره حاضر شوند.

بنی تامپسون، نماینده دموکرات ایالت می‌سی‌سی‌پی و رئیس کمیته ششم ژانویه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «کمیته منتخب باید تمام جزئیات تلاش‌های آنها برای بر هم زدن نتایج انتخابات را بداند، از جمله اینکه با چه کسانی در کاخ سفید و کنگره صحبت کردند، چه ارتباطی با راهپیمایی‌هایی داشتند که به شورش تبدیل شد، و چه کسی هزینه تمام این قضایا را پرداخت.»

مایک فلین، اولین مشاور امنیت ملی ترامپ که در روزهای آغازین ریاست‌جمهوری وی به اتهام دروغ گفتن به پلیس فدرال آمریکا از کار برکنار شد، در روزهای منتهی به 6 ژانویه که ترامپ تلاش می‌کرد شکست خود را معکوس کند، با وی در کاخ سفید ملاقات کرد. ترامپ چند هفته پیش از آن فلین را که تحت پیگرد قانونی اف‌بی‌آی بود، عفو کرده بود.

فلین یک روز قبل از حمله به ساختمان کنگره، برای حامیان ترامپ در واشینگتن سخنرانی کرد و مدعی شد در انتخابات تقلب گسترده صورت گرفته است. وی در ماه‌های پس از انتخابات نیز علناً خواستار مداخله ارتش و تصرف دستگاه‌های رای‌گیری شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید