ساخت ماکت کشتی‌های جنگی آمریکایی برای تمرین هدف‌گیری در چین

ساخت چنین سازه‌هایی نشان می‌دهد که چین همچنان بر توسعه قابلیت‌های ضد ناو هواپیمابر نیروی دریایی ایالات متحده تمرکز می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چین ماکت‌ کامل کشتی‌های جنگی و ناوهای هواپیمابر آمریکایی را در صحرای تاکلاماکان در استان غربی سین‌کیانگ ساخته تا موشک‌های بالستیک ضد کشتی جدید خود را روی آنها امتحان کند.

وبگاه «یو.اس.اِی نیوز» که در امور عکس‌برداری استراتژیک تخصص دارد، دوشنبه، 8 نوامبر 2021، با انتشار تصاویری از صحرای تاکلاماکان نشان داد که دولت چین ماکت‌ یک ناو هواپیمابر و حداقل دو ناوشکن نیروی دریایی آمریکا را در این محل قرار داده است.

دولت آمریکا هشدار داده است که طی ماه‌های اخیر، دولت چین، به موازات افزایش تنش در دریای چین جنوبی، به سرعت در حال گسترش توانایی‌های نظامی خود، از جمله قابلیت‌های هسته‌ای کشور بوده است. به گفته کارشناسان، ساخت چنین سازه‌هایی نشان می‌دهد که چین همچنان بر توسعه قابلیت‌های ضد ناو هواپیمابر نیروی دریایی ایالات متحده تمرکز می‌کند.

در اوایل سال جاری، گزارش‌هایی مبنی بر اینکه چین آزمایش موشکی مافوق صوت با قابلیت هسته‌ای انجام داده است، نگرانی واشینگتن را برانگیخت. این موشک‌ها می‌توانند بیرون از جو زمین با سرعتی بیش از پنج برابر سرعت صوت پرواز کنند. پکن بعداً این گزارش‌ها را رد کرد و گفت که این قضیه، تنها یک بررسی معمولی فضایی بوده است.

نیروی دریایی ایالات متحده به طور منظم آنچه را که تحت عنوان «مأموریت‌های معمولی» توصیف می‌کند، با کشتی های نظامی در دریای چین جنوبی، که یکی از مناطق مورد مناقشه مهم در جهان است، برگزار می‌کند.

این منطقه بخشی از یک مسیر اصلی کشتیرانی است که حمل و نقل تجاری در آن سود سالانه‌ای به ارزش بیش از سه تریلیون دلار ایجاد می‌کند. حکومت کمونیستی چین بر بیشتر این منطقه ادعای حاکمیت دارد، اما کشورهای حوزه این منطقه و ایالات متحده با ادعاهای آن مخالفت می‌کنند.

فیلیپین، برونئی، مالزی، تایوان، و ویتنام همگی ادعای چین بر تمام دریا را چندین دهه‌ است که مورد مناقشه قرار داده‌اند، اما تنش‌ها طی سال‌های اخیر به‌طور پیوسته افزایش یافته است. ایالات متحده از بسیاری از این کشورها در این مناقشه حاکمیتی حمایت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید