دادگاه حمید نوری به مدت دو هفته به آلبانی منتقل می‌شود

به گفته قاضی این دادگاه، این انتقال به‌دلیل اهمیت استماع شاهدان این پرونده صورت خواهد گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه محاکمه حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج و از متهمان پرونده کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال 67 در ایران، برای استماع شهادت 7 نفر از شاهدان این پرونده، به مدت دو هفته به آلبانی منتقل می‌شود.

این دادگاه پیشتر در آغاز سی و سومین جلسه محاکمه نوری اعلام کرده بود که هفته‌های 45 و 46 این دادگاه به‌دلیل اهمیت استماع شاهدان مستقر در آلبانی درخصوص اثبات جرم متهم، از چهارشنبه 10 نوامبر در شهر دورس آلبانی برگزار خواهد شد.

کیفرخواست صادره علیه نوری از طرف بخش دادستان کشوری سوئد علیه جرایم بین‌المللی و جنایت‌های سازمان‌یافته و به‌طور خاص از سوی کریستینا لیندهوف کارلسون، صادر و به مقامات قضایی سوئد تحویل داده شد.

در این پرونده حدود 40 شاکی و 60 شاهد که در تابستان 67 در زندان گوهردشت محبوس بودند، حضور دارند.

ادامه روند دادرسی این پرونده در آلبانی، با شهادت محمدرضا زند آغاز خواهد شد. علاوه بر او، مجید صاحب‌جم، اصغر مهدی‌زاده، اکبر صمدی، محمود رویایی، حسین فارسی و حسن اشرفیان در این دادگاه علیه حمید نوری شهادت خواهند داد. این افراد برای سال‌های طولانی در زندان‌های ایران از جمله زندان گوهردشت کرج در حبس بوده‌اند.

گفته شده است که روند محاکمه نوری تا آوریل سال آینده میلادی ادامه خواهد داشت. او اولین مقام ایرانی است که در یک دادگاه خارجی به اتهام مشارکت در اعدام‌های تابستان 1367 محاکمه می‌شود.

بر اساس قوانین سوئد، اشد مجازات برای نوری در صورت محکومیت، حبس ابد خواهد بود.

بر اساس آمارهای غیررسمی، بیش از 6000 نفر که اکثراً از اعضا و هواداران «سازمان مجاهدین خلق» بودند، در جریان اعدام‌های سال 1367 به دستور خمینی، بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، اعدام شدند. اما سازمان مجاهدين می‌گوید این تعداد «30 هزار» زندانی سیاسی بوده که دست‌کم 90 درصد آن‌ها از طرفداران این سازمان بوده‌اند.

بازماندگان و خانواده‌های کشته‌شدگان امیدوارند دادگاه نوری نقطه‌ای برای آغاز رسیدگی بین‌المللی به کشتارهای دهه 60 به خصوص کشتار تابستان 67 و مجازات عاملان و آمران آن باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید