مشاور امنیت ملی آمریکا: ایران برای بازگشت به «برجام» علاقه‌ای نشان نمی‌دهد

سالیوان گفت آمریکا تمام تلاش خود را در زمینه بازگشت ایران به توافق هسته‌ای موسوم به برجام انجام داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در اظهاراتی عنوان کرد که ایران برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام»، از خود علاقه‌ای نشان نداده است.

سالیوان، یک‌شنبه 7 نوامبر، در مصاحبه‌‌ با «سی‌ان‌ان»، گفت، آمریکا از پیش اعلام کرده که اگر ایران آماده پایبندی به تعهدات برجامی است، واشینگتن نیز به این توافق بازخواهد گشت.

او در ادامه گفت، آمریکا از نزدیک با متحدان و شرکای خود در این زمینه همکاری کرده‌ است و این کشور آماده بازگشت به میز مذاکرات و پایبندی به تعهدات برجامی خود است.

او این اظهارنظر را در پاسخ به سوال فرید زکریا، مجری برنامه «جی‌پی‌اس» مبنی بر عدم تحقق برخی وعده‌های جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده مطرح کرد.

مجری این برنامه از جیک سالیوان پرسیده بود که جو بایدن پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در کمپین‌های انتخاباتی خود وعده داده بود که به توافق هسته‌ای ایران که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین از آن خارج شده بود، باز خواهد گشت.

سالیوان نیز در پاسخ، گفت که «واشینگتن تمام تلاش خود را در این زمینه انجام داده اما ایران برای بازگشت به این توافق از خود علاقه‌ای نشان نمی‌دهد.»

تهران روز گذشته خبر داد که رزمایشی گسترده را در شرق تنگه هرمز و با حضور یگان‌های هوایی، دریایی و زمینی ارتش این کشور آغاز کرده است.

این رزمایش که «ذوالفقار 1400» نامیده شده، تنها چند هفته پیش از سرگیری دور جدید مذاکرات احیای برجام در وین آغاز شده است.

به گفته برگزارکنندگان این رزمایش، هدف از ذوالفقار1400، «ارتقای آمادگی برای مقابله با خطرهای خارجی و هرگونه تهاجم احتمالی» است.

تهران اخیرا اعلام کرده است، مذاکرات هسته‌ای با هدف احیای برجام را از تاریخ 29 نوامبر در وین از سر می‌گیرد.

به گفته ناظران، اقدام ایران در برگزاری این رزمایش همزمان با ادامه روند افزایش ذخایر اورانیوم سنگین در این کشور، حاکی از تلاش جمهوری اسلامی برای گرفتن امتیازات بیشتر در مذاکرات اتمی است.

این مذاکرات که کمتر از 21 روز دیگر در وین از سرگرفته می‌شود، در ژوئن گذشته و پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران متوقف شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید