ارتش آزادی‌بخش اورومو: پیروزی ما در آدیس‌آبابا بسیار نزدیک است

سخنگوی جبهه آزادی‌بخش اقلیم تیگرای: علاقه خاصی به آدیس‌آبابا نداریم، اما می‌خواهیم مطمئن شویم که اهالی آن برای مردم ما خطری ایجاد نمی‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جال مارو، فرمانده ارتش آزادیبخش اورومو، هم پیمان جبهه آزادیبخش تیگری، اعلام کرد که نیروهایش تا نزدیکی آدیس‌آبابا، پایتخت اتیوپی پیش‌رفته‌اند و برای یورش دیگری آماده می‌شوند.

جال مارو که نیروهای او در چارچوب ائتلاف نه‌گانه مخالفان دولت اتیوپی با جبهه آزادی‌بخش اقلیم تیگرای هم پیمان است، دوشنبه، 8 نوامبر، پیش‌بینی کرد که جنگ «به زودی» با پیروزی آنها به پایان برسد.

فرمانده ارتش آزادیبخش اورومو همچنین به آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی هشدار داد که فرار جنگجویان طرفدار دولت نشانه آن است که ارتش آزادیبخش اورومو در آستانه پیروزی است.

او افزود که «دولت فقط در تلاش است تا زمان بخرد و به جنگ داخلی در این کشور دامن بزند، به همین دلیل از مردم می‌خواهد تا بجنگند.»

«حمام خون»

از سویی جبهه آزادی‌بخش اقلیم تیگرای، احتمال وقوع «حمام خون» در آدیس‌آبابا در صورت ورود نیروهایش به پایتخت با هدف سرنگونی دولت را رد کرده و تاکید کرد که هدف آنها، کنترل پایتخت نیست و ساکنان آن «مخالفت چندانی با آن‌ها ندارند.»

از سوی دیگر با اوج‌گیری درگیری‌ها میان مخالفان و نیروهای دولتی در شمال اتیوپی، چندین کشور از اتباع خود خواستند تا اتیوپی را ترک کنند. دولت آمریکا شنبه گذشته به دیپلمات‌های غیرضروری خود دستور داد، از اتیوپی خارج شوند.

ائتلاف مبارزان جبهه آزادیبخش خلق تیگرای و ارتش آزادیبخش اورومو که هفته گذشته از باز پس گیری دو شهر استراتژیک در 400 کیلومتری پایتخت خبر داده بودند، در حال پیشروی به سوی آدیس‌آبابا هستند و برخی نیروهای آنها تا نزدیکی پایتخت پیش رفته‌اند.

دولت پیشروی مخالفان را تکذیب کرد

هر چند دولت اتیوپی هرگونه پیشروی مخالفان یا تهدید علیه پایتخت را تکذیب کرده مسئولان آدیس‌آبابا اما در عین حال با اعلام وضعیت اضطراری، از ساکنان خواستند خود را برای دفاع از شهر، سازماندهی کنند.

ده‌ها هزار نفر از اهالی پایتخت، یکشنبه، 7 نوامبر، در حمایت از دولت در میدان معروف مسکل تجمع کرده و متعهد شدند با نیروهای ائتلاف مخالفان دولت مقابله کنند.

با این حال، گتاچو رضا، سخنگوی جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه، تاکید کرد: «این سخن که مردم آدیس (آبابا) بشدت با ما مخالفت می‌کنند، اغراق‌آمیز است.»

او افزود: «آدیس آبابا، بوته‌ای است که افراد با هر گونه رویکردی در آن زندگی می‌کنند و این سخن که در صورت ورود ما به آدیس‌آبابا، حمام خون به راه خواهد افتاد، بسیار مضحک است. فکر نمی‌کنم این فرضیه (...) درست باشد.»

تعیین سرنوشت

رضا تاکید کرد که کنترل پایتخت، یک «هدف» نیست. او در رابطه با اهالی تیگرای گفت:«ما علاقه خاصی به آدیس‌آبابا نداریم، اما می‌خواهیم مطمئن شویم که اهالی آن برای مردم ما خطری ایجاد نمی‌کند.»

شایان ذکر است که جبهه آزادیبخش خلق تیگرای پس از تسلط بر آدیس آبابا و سرنگونی رژیم نظامی مارکسیستی به نمایندگی از «شورای نظامی اداری موقت» در سال 1991، دستگاه سیاسی و امنیتی اتیوپی را برای نزدیک به 30 سال در کنترل خود داشت.

این جبهه، با نخست وزیری ابی احمد در سال 2018 ، از قدرت کنار زده شد و به تیگرای عقب نشست.

ابی احمد پس از ماه‌ها درگیری، ارتش را در نوامبر 2020 به تیگرای فرستاد تا مسئولان منطقه‌ای وابسته به جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای که به حمله به پایگاه‌های نظامی متهم شده بودند را اخراج کند.

پیروزی ارتش در 28 نوامبر اعلام گردید اما جنگجویان جبهه، بیشتر مناطق تیگرای را در ماه ژوئن بازپس گرفته و حمله خود به دو منطقه عفر و امهره در همسایگی تیگرای را ادامه دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید