کنگره طرح 1.2 تریلیون دلاری دولت بایدن برای بازسازی زیرساخت‌ها را تصویب کرد

این لایحه با 228 رای موافق و 206 رای مخالف به تصویب کنگره آمریکا رسید و برای اجرایی شدن و امضای جو بایدن به کاخ سفید ارسال شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اکثریت نمایندگان کنگره آمریکا، پس از موافقت با لایحه پیشنهادی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، طرح بازسازی زیرساخت‌های این کشور بالغ بر 1.2 تریلیون دلار را تصویب کردند.

این لایحه که با 228 رای موافق و 206 رای مخالف تصویب شد، پیش‌تر در آگوست سال جاری، توسط مجلس سنای این کشور به تایید رسیده بود و برای اجرایی شدن به کاخ سفید ارسال شد تا به امضای جو بایدن برسد.

برای به تصویب‌رسیدن این طرح، ده نماینده جمهوری‌خواه به اکثریت دموکرات این کنگره پیوستند.

تصویب این طرح یکی از بزرگترین دستاوردهای جو بایدن در زمان ریاست‌جمهوری او به‌شمار می‌رود.

با این حال، مجلس نمایندگان، طرح بزرگ رئیس جمهور این کشور در دو حوزه اجتماعی و اقلیمی را به تصویب نرساند.

جو بایدن، جمعه 5 اکتبر، از نمایندگان کنگره خواسته بود تا هر دو لایحه را تصویب کنند. او در این زمینه گفت: «از همه اعضای کنگره درخواست می‌کنم که با رای «آری» هر دو لایحه را به تصویب برسانند.»

به‌رغم این درخواست، قانون‌گذاران آمریکایی تنها به تصویب یکی از این دو طرح اکتفا کردند.

ساختمان کنگره آمریکا
ساختمان کنگره آمریکا

لایحه دوم که از طرح اول بزرگ‌تر بود، با ارزشی به مبلغ 1.75 تریلیون دلار، اصلاح سیستم حمایت اجتماعی و مبارزه با گرمایش زمین را در دستور کار خود داشت.

جو بایدن که نماینده حزب او این هفته در انتخابات فرمانداری ایالت ویرجینیا شکست خورده بود، برای جبران کاهش محبوبیت خود به تصویب هر دو طرح نیاز فوری داشت.

نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که هر دو طرح سرمایه‌گذاری مورد توجه و علاقه شهروندان آمریکایی است. بر اساس مطالعه‌ای که توسط آژانس «مودیز» انجام شد و روز پنج‌شنبه منتشر گردید، تعداد مشاغلی که این دو طرح ظرف ده سال آینده می‌توانند ایجاد کنند، حدود 1.5 میلیون شغل تخمین زده می‌شود.

لایحه‌ تصویب‌ شده در کنگره آمریکا، بازسازی جاده‌ها، پل‌ها و بخش فرسوده شبکه حمل و نقل این کشور را مورد هدف قرار می‌دهد.

بودجه این لایحه 1.2 تریلیون دلار، معادل تولید ناخالص داخلی اسپانیا است و مورد حمایت دموکرات‌ها و شماری از جمهوری‌خواهان قرار گرفت.

لایحه دوم که به تصویب کنگره نرسید، کاهش هزینه‌های مراقبت از کودکان را درنظر داشت و با هزینه‌ای به ارزش 550 میلیارد دلار، درصدد کاهش چشمگیر انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال 2030 بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید