هشدار جمهوری‌خواهان به ایران: توافق اتمی بایدن را پاره خواهیم کرد

جیم بنکس: اوباش تهران حواس‌شان را جمع کنند: تحریم‌هایی که دولت بایدن لغو می‌کند، تا ابد لغو نخواهد ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اعضای برجسته جمهوری‌خواه کنگره آمریکا که در سیاست خارجی این کشور تاثیرگذارند، به رهبران ایران هشدار دادند که هرگونه توافق هسته‌ای که دولت بایدن با آنها منعقد کند بدون اینکه آن را به «معاهده» تبدیل کند، به محض بازگشت جمهوری‌خواهان به قدرت در دولت و کنگره نابود خواهد شد.

رهبران جمهوری‌خواه کنگره، پنجشنبه، 4 نوامبر 2021 به «واشینگتن فری‌بیکن» گفتند که رئیس‌جمهوری ایالات متحده از لحاظ قانونی این اختیار را ندارد که به جای کنگره به کسی قولی بدهد.

آنها تاکید کردند که کنگره به توافق یکجانبه بین دولت بایدن و ایران متعهد نخواهد ماند، و افزودند که کنگره مسئول اجرای تحریم‌هاست، و اینکه جمهوری‌خواهان تمام تلاش خود را به کار خواهند گرفت تا از اجرای مجدد تحریم‌های فلج‌کننده علیه ایران اطمینان حاصل کنند.

جیم بنکس، نماینده ایندیانا و عضو «کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان»، به «فری‌بیکن» گفت: «اوباش تهران حواس‌شان را جمع کنند: تحریم‌هایی که دولت بایدن لغو می‌کند، تا ابد لغو نخواهد ماند.»

جو ویلسون، نماینده کارولینای جنوبی، رهبر گروه ویژه امنیت ملی «آر.اِس.سی»، و عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، به «فری‌بیکن» گفت وعده و وعیدهایی که بایدن به ایران می‌دهد، توخالی است. به گفته وی: «پرزیدنت بایدن این صلاحیت را ندارد که از طرف کنگره حرف بزند. کنگره هم الزامی ندارد که به دستور اجرایی رئیس‌جمهوری پای‌بند بماند.»

ویلسون افزود: «کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان به صراحت اعلام کرده است که وقتی ما دوباره اکثریت را به دست آوریم، تمام تحریم‌های علیه ایران که دولت بایدن آنها را لغو کرده، چه به عنوان بخشی از ورود مجدد به توافق شکست‌خورده، چه به عنوان بخشی از هر توافق دیگری با ایران، را دومرتبه اعمال خواهیم کرد.»

تد کروز، سناتور تگزاس و از مخالفان سرسخت «برجام»، نیز وعده وعیدهای بایدن به رهبران ایران را محکوم کرد و گفت: «رئیس‌جمهوری جمهوری‌خواه بعدی، هر توافقی با ایران که به معاهده تبدیل نشده باشد را پاره خواهد کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم