هشدار آژانس به ضعیف شدن نظارت بر تاسیسات هسته‌ای ایران

گروسی تاکید کرد که آژانس به «دسترسی متناسب با وسعت و پیشرفت» برنامه هسته‌ای ایران نیاز دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران «ضعیف شده» و این مساله کار نظارتی آژانس را به‌طور فزاینده‌ای «دشوار» کرده است.

گروسی، پنج‌شنبه، 4 نوامبر، در مصاحبه با کریستین امانپور، خبرنگار «سی.ان.ان» در حاشیه نشست گلاسکو، گفت که آژانس نقش نظارتی و راستی‌آزمایی در برنامه هسته‌ای ایران دارد و در هرگونه توافق در خصوص برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، این آژانس است که باید موقعیت و وضعیت این برنامه را تایید کند.

او افزود: «ادامه این وضعیت حدی دارد و اگر ایران می‌خواهد ما درستی فعالیت‌های هسته‌ای آنها را تایید کنیم و بگوییم انحرافی صورت نداده، باید به ابزارهای مورد نیاز خود دسترسی داشته باشیم، که در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد.»

گروسی تاکید کرد که آژانس به «دسترسی متناسب با وسعت و پیشرفت» برنامه هسته‌ای ایران نیاز دارد.

از سوی دیگر، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، چهارشنبه، 3 نوامبر، از افزایش ذخیره اورانیوم با غنای 60 درصد به میزان 25 کیلوگرم خبر داد.

کمالوندی با اشاره به قانون اقدام راهبردی مجلس برای افزایش غنای اورانیوم گفت: «طبق قانون از ما 120 کیلو 20% خواستند، در حالی‌که الان از 210 کیلو عبور کرده‌ایم.»

او با اشاره به کاربرد اورانیوم 60 درصدی در تولید سلاح افزود: «تاکنون 25 کیلو 60% تولید کرده‌ایم که به استثنای کشورهای دارای سلاح هسته‌ای هیچ کشوری قادر به تولید آن نیست.»

مذاکرات احیای «برجام»

رافائل گروسی، به سی‌.ان‌.ان گفت اگرچه طرفین برای بازگشت به مذاکرات «برجام» اعلام آمادگی کرده‌اند، اما «تعریف آمادگی برای هر طرف متفاوت است و همین امر روند مذاکرات احیای «برجام» را پیچیده کرده است.»

گروسی سه‌شنبه گذشته در مصاحبه با «آسوشیتد پرس» گفته بود که تلاش برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران، مانند «پرواز در ابرهای متراکم است».

او هشدار داده بود که این مسأله باید «به هر ترتیب ممکن حل‌وفصل شود، در غیر این‌صورت وارد محدوده‌ای نامشخص خواهیم شد که امیدوارم چنین وضعیتی پیش نیاید».

مدیرکل آژانس در پایان به سی‌.ان‌.ان گفت که هدفش از سفر و دیدار با مقامات جمهوری اسلامی افزایش «اعتماد سیاسی» بین دو طرف است.

تاکنون تاریخ سفر مدیرکل آژانس به تهران مشخص نشده اما او هفته گذشته گفته بود که پیش از آغاز مذاکرات ایران و اعضای «برجام»، می‌خواهد به ایران سفر کند.

مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام که از آوریل گذشته آغاز شد، پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران در ژوئن متوقف شد. قرار است این مذاکرات، روز 29 نوامبر از سر گرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید