پنتاگون: چین به سرعت در حال گسترش زرادخانه هسته‌ای خود است

ارتش چین به دنبال تبدیل شدن به «ارتشی در کلاس جهانی» در صدمین سالگرد تأسیس جمهوری کمونیستی خلق چین است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، هشدار داد که چین به سرعت در حال گسترش ظرفیت زرادخانه هسته‌ای خود است، و ممکن است تا پایان دهه جاری 1000 کلاهک هسته‌ای تولید کند، زیرا قصد دارد تا اواسط قرن بیست و یکم «نفوذ جهانی» خود را فراتر از نفوذ ایالات متحده ببرد.

به گزارش خبرگزاری «سی.ان.ان»، چهارشنبه 3 نوامبر 2021، ساعاتی پس از آنکه مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، هشداری قاطع در مورد پیشرفت نظامی چین صادر کرد و گفت که این «یکی از بزرگترین تغییرات قدرت ژئواستراتژیک جهانی است که دنیا شاهدش بوده است»، پنتاگون موضع رسمی خود درباره چین را طی گزارشی مفصل اعلام کرد.

بر مبنای این گزارش، سرعت گسترش ظرفیت زرادخانه اتمی چین بیش از آن چیزی است که ایالات متحده پیش‌بینی می‌کرد، و «بسیار فراتر از چیزی است که در طول تاریخ داشته است». سرمایه‌گذاری چین روی نیروی هسته‌ای خود این امکان را به آن داده تا یک «سه‌گانه هسته‌ای» از موشک‌های بالستیک هوا-پرتاب، و موشک‌های زمینی و دریایی، مشابه سه‌گانه ایالات متحده ایجاد کند.

گزارش پنتاگون همچنین بر اهداف دولت چین برای توسعه و نوسازی نیروهای مسلح این کشور در آینده تمرکز کرده است. بر مبنای این گزارش، اگر چین به هدف مدرن‌سازی موقت خود تا سال 2027 دست یابد، «چند گزینه مختلف» در مورد تایوان در اختیار خواهد داشت، که می‌تواند شامل محاصره تایوان، تهاجم آبی-خاکی به این کشور جزیره‌ای یا یکی از جزایر کوچکتر اطراف آن باشد.

در این گزارش آمده است که پس از سال 2027، چین به دنبال نوسازی کامل ارتش خود تا سال 2035 و تبدیل شدن به «ارتشی در کلاس جهانی» تا سال 2049، صدمین سالگرد تأسیس جمهوری کمونیستی خلق چین است؛ امری که به آن اجازه می‌دهد «ائتلاف‌ها و پیمان‌های امنیتی آمریکا در منطقه هند و اقیانوس آرام را نابود کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size