پنتاگون روايت رويارويى سپاه پاسداران ایران درباره نفتكش را تكذيب كرد

آمریکا با هدف عدم تاثیرگذاری بر مذاکرات وین درباره حادثه نفتکش حامل پرچم ویتنام اطلاع‌رسانی نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، «پنتاگون» روایت‌های سپاه پاسداران ایران درباره حادثه نفتکش توقیف شده در دریای عمان را تکذیب و ادعاهای آن مبنی بر رویارویی دریایی میان دو طرف را «دروغ» خواند.

رسانه‌های آمریکایی چهارشنبه 3 نوامبر، به نقل از پنتاگون ادعاهای ایران مبنی بر وقوع رویارویی دریایی میان سپاه پاسداران ایران و نیروهای آمریکایی در دریای عمان را تکذیب کردند.

به گزارش خبرنگار «العربیه» از واشینگتن نیز، پنتاگون روایت سپاه پاسداران ایران درباره نفتکش را تکذیب کرده است.

یک مقام آمریکایی در گفت‌وگو با «العربیه» ادعاهای ایران مبنی بر رویارویی دریایی با آمریکا را دروغ‌پردازی و تحرکات سپاه در این زمینه را «اقداماتی نمایشی» توصیف کرد.

این مقام آمریکایی در گفت‌وگو با العربیه افزود که ادعاهای ایران مبنی بر رویارویی دریایی با نیروهای آمریکایی «نادرست و گمراه‌کننده» است. او در این‌باره افزود: «خبر تسلط ایران بر نفتکش را اعلام نکردیم زیرا از نزدیک آن را زیر نظر داشتیم.»

پنتاگون متعاقبا در این‌باره تاکید کرد که ادعاهای ایران درباره رویارویی دریایی با آن اشتباه و گمراه کننده است.

وزارت دفاع ایالات متحده همچنین ادعاهای ایران مبنی بر اقدام نیروهای آمریکایی به مصادره کردن محموله نفتی نفتکش توقیف شده را «نادرست» خواند.
این‌ وزارتخانه افزود که بر خلاف ایران که قانون بین‌المللی و آزادی دریانوردی را نقض می‌کند، آمریکا به آن احترام می‌گذارد.

پنتاگون در توضیح دلیل عدم اطلاع‌رسانی درباره این حادثه، گفت: «تسلط ایران بر نفتکش را اعلام نکردیم زیرا که از نزدیک این حادثه را زیر نظر داشتیم.»

از سویی دو مقام آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفتند که ایران در 24 اکتبر گذشته کنترل یک نفتکش که حامل پرچم ویتنام بود را به دست گرفته و همچنان این نفتکش حامل پرچم ویتنام را در توقیف خود دارد.

این دو مقام آمریکایی ضمن « متناقض و دروغین» خواندن روایت‌های ایران درباره رویارویی دریایی با نیروهای ایالات متحده، توضیح دادند که خبر توقیف نفتکش توسط ایران به این علت از سوی ایالات متحده اعلام نشده تا بر فرصت‌های مذاکرات هسته‌ای تاثیر نگذارد.

از طرفی یک مقام آمریکایی چهارشنبه در گفت‌وگو با «نیوزویک» ضمن تایید خبر اقدام ایران به توقیف و مصادره کردن یک نفتکش در هفته گذشته در دریای عرب، گفت نیروهای آمریکایی اقدام ایران به مصادره کردن نفتکش در دریای عرب را زیرنظر گرفتند اما دخالتی نکردند. این مقام آمریکایی توضیح داد که 10 قایق تندرو سپاه پاسداران ایران اقدام به ربودن این نفتکش کرده‌اند.

بنا به برخی گزارش‌ها مقامات آمریکایی بنا به دستور جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و نگرانی از این‌ که مبادا این حادثه بر مذاکرات وین تاثیر بگذارد، از اعلام خبر مربوط به حادثه نفتکش حامل پرچم ویتنام که نفت ایران را به چین منتقل می‌کرد، خودداری کردند.

در همین راستا وب‌سایت «تانکر تراکرز» که حرکت کشتی‌ها را رصد می‌کند در این‌باره اعلام کرد که این نفتکش حامل پرچم ویتنام، 700 هزار بشکه نفت خام ایران را به چین منتقل می‌کرد.

شایان ذکر است منابع خبری نزدیک به سپاه پاسداران ایران چهارشنبه 3 نوامبر مدعی شدند که نیروی دریایی سپاه یک نفتکش ایرانی در کنترل ارتش ایالات متحده در آب‌های دریای عمان را طی چندین ساعت درگیری نظامی بازپس گرفته و به سواحل ایران انتقال داده است.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز ادعا کرد که آمریکا در اقدامی یک نفتکش حامل نفت صادراتی ایران را در آب‌های دریای عمان مصادره و با انتقال محموله نفت آن به یک نفتکش دیگری، آن را به سوی مقصدی نامعلوم هدایت می‌کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید