ویتنام: در حال مذاکره با ایران در خصوص نفتکش توقیف‌شده هستیم

وزارت خارجه ویتنام اعلام کرد که 26 تبعه این کشور که از پرسنل این نفتکش بودند در سلامتی کامل به سر می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ویتنام اعلام کرد که در حال مذاکره با مقامات ایران در خصوص نفتکش توقیف‌شده این کشور و اطمینان از وضعیت پرسنل ویتنامی این نفتکش است.

فام تون‌هانگ، سخنگوی وزارت خارجه ویتنام، پنج‌شنبه، 4 نوامبر، در نشستی مطبوعاتی اعلام کرد که این وزارت‌خانه در حال مذاکره با سفارت ایران در ویتنام است و سفارت ویتنام در ایران نیز مذاکراتی را با مقامات ایران آغاز کرده است.

به گفته تون‌هانگ، تمام 26 تبعه این کشور که از پرسنل این نفتکش بوده‌اند، در سلامتی کامل به سر می‌برند.

وب‌سایت «تانکر ترکرز» که حرکت کشتی‌ها را رصد می‌کند در این‌باره اعلام کرده بود، نفتکش «ام.وی.سوتیز» که حامل پرچم ویتنام بود با 700 هزار بشکه نفت خام، ایران را به مقصد چین ترک کرد اما بعد از ممانعت چین از پذیرش این نفتکش، به سمت ایران بازگشت.

به گفته این وب‌سایت، این نفتکش ارتباطی با نیروهای آمریکایی نداشته و پیش از آن‌که توسط نیروهای سپاه پاسداران توقیف شود، به طور تصادفی، در نزدیکی گشت نیروی دریایی ایالات متحده در حال حرکت بود.

دو مقام آمریکایی نیز به خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گفته‌اند که ایران در 24 اکتبر گذشته، کنترل یک نفتکش که حامل پرچم ویتنام بود را به دست گرفت و همچنان این نفتکش را در اختیار خود دارد.

از طرفی یک مقام آمریکایی در مصاحبه‌ای با «نیوزویک» گفت، نیروهای آمریکایی اقدام ایران در مصادره این نفتکش را زیرنظر گرفتند اما دخالتی نکردند. این مقام آمریکایی توضیح داد که 10 قایق تندرو سپاه پاسداران ایران اقدام به ربودن این نفتکش کردند.

داده‌های وب‌سایت «مارین ترافیک» درخصوص این کشتی که توسط «آسوشیتدپرس» تحلیل شده است نشان می‌دهد، این نفتکش تا روزسه‌شنبه در نزدیکی ساحل شهر بندرعباس متوقف شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید