آمریکا: چنانچه ایران جدی باشد نجات برجام امکان‌پذیر است

اتحادیه اروپا اعلام کرد که مذاکرات وین از روز 29 ماه جاری سرگرفته خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که دستیابی به سازشی برای نجات توافق هسته‌ای با ایران در صورتی که تهران حسن نیت داشته باشد، «به سرعت» امکان پذیر است.

پرایس، چهارشنبه، 3 نوامبر، در نشست مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت، اگر ایران به صورت جدی رفتار کند، نجات توافق برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» امکان پذیر است اما این فرصت همیشه برای ایران وجود ندارد.

او با اشاره به نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه نوامبر گفت، آمریکا به ایران اجازه نخواهد داد تا از پیشرفت‌های هسته‌ای خود به عنوان اهرم فشار در مذاکرات وین استفاده کند.

پرایس در ادامه، پیشرفت‌های شش دور مذاکرات وین را «چشمگیر» خواند و گفت، دور جدید مذاکرات می‌باید «دقیقا» از نقطه پایانی دور ششم آغاز شود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران چندی پیش در این زمینه گفته بود، تهران در حال بررسی نقطه آغازین این مذاکرات است.به گفته او، این کشور تصمیم گرفته تا مذاکرات را از نقطه «بن‌بست» آغاز نکند.

اتحادیه اروپا اعلام کرد که مذاکرات وین بین ایران و کشورهای 4+1، 29 نوامبر از سر گرفته خواهد شد.

این اتحادیه شامگاه چهارشنبه، 3 نوامبر، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات هسته‌ای به نمایندگی از جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ریاست نشست کمیته مشترک درباره توافق هسته‌ای ایران که نمایندگانی از چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران در آن حضور خواهند داشت را بر عهده خواهد گرفت.

بنا به این بیانیه شرکت‌کنندگان در نشست به رایزنی‌ها درباره احتمال بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و نحوه تضمین اجرای کامل و فعال توافق هسته‌ای از سوی همه طرف‌ها ادامه خواهند داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید