80 نفر از قضات زن، خبرنگاران و فعالان مدنی افغان به یونان منتقل شدند

چندین کشور از جمله نیوزیلند و بریتانیا پیش از این اعلام کرده‌ بودند که حمایت‌هایی را برای این دسته از افراد در افغانستان ارائه خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک گروه 80 نفری از قضات زن، خبرنگاران و فعالان مدنی در معرض خطر افغان به تازگی از افغانستان تخلیه شدند. یک نهاد حقوقی بین‌المللی تحت عنوان «موسسه حقوق بشر کانون بین‌المللی وکلای دادگستری» (The International Bar Association's Human Rights Institute) چهارشنبه، 3 نوامبر، اعلام کرد که یک گروه 80 نفری از قضات زن، خبرنگاران و فعالان مدنی را از افغانستان خارج و به یونان انتقال داده است.

بر اساس اعلامیه این نهاد، دولت یونان با صدور ویزای موقت، به این نهاد کمک کرده تا 370 فرد که تحت تهدید شدید امنیتی قرار داشتند را با اعضای خانواده‌های‌شان از افغانستان خارج کند.

گفتنی است قضات زن افغانستان پس از تسلط طالبان بر کابل با تهدیدهای امنیتی جدی روبرو شدند، طالبان پس به کنترل گرفتن این کشور همه زندانیان را از زندان‌ها آزاد کردند. و محکومانی که توسط این قضات زن به زندان رفته بودند، اکنون به‌دنبال گرفتن انتقام از آنها هستند. به همین دلیل این گروه از قضات زن در صدد یافتن راهی برای فرار امن از افغانستان هستند.

چندین کشور از جمله نیوزیلند و بریتانیا پیش از این اعلام کرده‌ بودند که حمایت‌هایی را برای این دسته افراد در افغانستان ارائه خواهند کرد.

در 20 سال گذشته، 270 زن در افغانستان به مقام قضاوت رسیده و در این جایگاه کار کردند. آنها از جمله قدرتمندترین و برجسته‌ترین زنان این کشور و از چهره‌های شناخته شده در جامعه افغانستان بودند.

از سوی دیگر، خبرنگاران و فعالان مدنی این کشور نیز پس از روی کار آمدن طالبان به خطر افتاده‌اند، تعداد زیادی از این افراد از افغانستان خارج شده و برخی نیز کماکان به طور مخفیانه در این کشور زندگی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید