واشینگتن فری‌بیکن: فروش نفت ایران به چین افزایش چشمگیری یافته است

کارشناسان می‌گویند که دولت بایدن به طور ضمنی اجازه می‌دهد که فروش نفت ایران در بازار سیاه همچنان افزایش یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمانی افزایش فروش غیرقانونی نفت ایران به چین با افزایش تلاش‌های دولت بایدن برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام»، کارشناسان امور ایران را به این نتیجه رسانده که ایالات متحده برای تشویق مقامات این کشور به بازگشت به مذاکرات وین، چشم خود را بر نقض تحریم‌های ایران بسته است.

به گزارش «واشینگتن فری‌بیکن»، سه‌شنبه، 2 نوامبر 2021، چین طی سه ماه گذشته به طور میانگین روزانه نزدیک به 800 هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کرده است، که تقریباً دوبرابر میزان خرید غیرقانونی این کشور از ایران در مدت زمان مشابه در سال گذشته است.

ایران همچنین در حال گسترش «ناوگان نامرئی» کشتی‌هایی است که به طور غیرقانونی نفت این کشور را به چین، سوریه، و روسیه منتقل می‌کنند. این کشتی‌ها با خاموش کردن فرستنده‌های خود، از رهگیری مکان خود توسط نهادهای بین‌المللی جلوگیری می‌کنند، و با «نامرئی» کردن خود، از تحریم می‌گریزند.

بر اساس تحقیقاتی که سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» انجام داده، تعداد این کشتی‌ها طی ماه‌های اخیر افزایش چشمگیری یافته است. در نوامبر 2020، این سازمان 70 کشتی خارجی را شناسایی کرد که مشکوک به دست داشتن در انتقال غیرقانونی نفت ایران به کشورهای دیگر بودند. اکنون این تعداد به 149 افزایش یافته است.

کارشناسان به «واشینگتن فری‌بیکن» گفته‌اند که واردات نفت ایران توسط چین، از ژانویه 2021 به شدت افزایش یافته است، و این همزمان با افزایش تلاش‌های دولت بایدن برای احیای مذاکرات هسته‌ای با تهران بوده است.

ایالات متحده متعهد شده در صورت بازگشت ایران به برجام، تحریم‌های اعمال‌شده توسط دولت ترامپ، شامل تحریم‌های مربوط به تجارت نفت این کشور را لغو کند. کارشناسان می‌گویند که دولت بایدن، با عدم اجرای جدی تحریم‌های ایران، به طور ضمنی اجازه می‌دهد که فروش نفت این کشور در بازار سیاه همچنان افزایش یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید