هشدار آژانس به ایران: شرایط کنونی نمی‌تواند ادامه یابد

نقش آژانس به عنوان نهاد ناظر بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، پس از کاهش سطح تعهدات برجامی از سوی این کشور، محل اختلاف عمده میان تهران و جامعه جهانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به عدم دسترسی بازرسان آژانس به دوربین‌های نظارتی در مراکز هسته‌ای ایران و تاکید بر این‌که این بازرسان با شرایط سختی در ایران مواجه هستند گفت، این وضعیت نمی‌تواند بیش از این ادامه داشته باشد.

گروسی که برای شرکت در نشست اقلیمی سازمان ملل به گلاسکو سفر کرده بود، در حاشیه این نشست به خبرگزاری «آسوشیتد پرس» گفت که امیدوار است به‌زودی به ایران بازگردد و «مذاکراتی مناسب، با کیفیت و رو در رو» با مقامات ایرانی داشته باشد.

نقش آژانس در بازرسی از تاسیسات اتمی ایران بخش مهمی از توافق هسته‌ای سال 2015 موسوم به برجام بوده است. با کاهش سطح تعهدات برجامی از سوی ایران، نقش نظارتی آژانس در سال‌های اخیر محل اختلافات عمده‌ای میان تهران و جامعه جهانی شده است.

آژانس که از فوریه سال جاری، دسترسی‌های معمول خود را به مراکز هسته‌ای ایران نداشته است، در آخرین گزارش خود اعلام کرد که مقامات ایرانی اجازه تعمیر ‌و تبدیل فیلم دوربین‌ها در برخی تاسیسات اتمی را داده‌اند اما مانع ورود بازرسان و راه‌اندازی مجدد دوربین‌های آژانس در سایت کرج شده‌اند.

گروسی تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران را به «پرواز در بین ابرهای متراکم» تشبیه کرد و افزود: «ما به پرواز خود در این مسیر ادامه‌می دهیم اما نه برای مدتی طولانی.»

مدیرکل آژانس بازگشت ایران به تعهدات خود و اجازه دسترسی بازرسان آژانس به مراکز هسته‌ای این کشور را به نفع تهران دانسته و آن را تضمینی جهت «صلح‌آمیز»بودن برنامه هسته‌ای ایران خواند.

او ضمن اظهار امیدواری از عدم ادامه وضعیت فعلی گفت، با روی کار آمدن دولت جدید ایران «سطح امنیتی در مراکز هسته‌ای این کشور افزایش یافته» و منجر به ایجاد خلل در کار بازرسان آژانس گردیده است.

گروسی بدون این‌که به جزئیات بیشتری اشاره کند گفت، حاضر نیست بازرسان خود را در معرض خطر قرار دهد.

مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران متوقف شده بود.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در خصوص تاریخ از سرگیری دور جدید مذاکرات احیای برجام گفت، این تاریخ طی این هفته با هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام تعیین و نهایی خواهد شد.

مقامات دولت ایران آمادگی خود را برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در اواخر ماه نوامبر اعلام کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم