جدال توئیتری سناتور جمهوری‌خواه و سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره آینده «برجام»

تد کروز می‌گوید رئیس‌جمهوری جمهوری‌خواه آینده در آمریکا از توافق احتمالی با ایران خارج خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تد کروز، نماینده‌ جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا در جدالی توئیتری به سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت، رئیس‌جمهوری جمهوری‌خواه آینده در ایالات متحده از هرگونه توافق احتمالی با ایران، که توسط مجلس سنا تصویب نشده باشد، خارج خواهد شد.

کروز، یک‌شنبه، 31 اکتبر، در توئیتی نوشته بود که قانون اساسی آمریکا به جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده اجازه نمی‌دهد که بدون تصویب سنای آمریکا، خود را پایبند به توافق با ایران بداند.

Advertisement

خطیب‌زاده یک روز پس از آن، اظهارات کروز را «اعترافی بر یاغی بودن» دولت واشینگتن دانست و گفت جو بایدن می‌باید جامعه جهانی را متقاعد کند که امضای او برای دولت‌های ‌بعدی نیز الزام‌آور خواهد بود.

تد کروز در پاسخ به خطیب‌زاده، رژیم ایران را «رژیمی تروریستی» خواند و گفت: «این طبیعی است که سخنگوی رژیم تروریستی جمهوری اسلامی ایران فکر کند تبعیت از قانون اساسی آمریکا، از واشینگتن رژیمی یاغی می‌سازد.»

او در ادامه افزود: «رئیس‌ جمهوری ما، آیت الله (رهبر مطلق) نیست. او نمی‌تواند کسی را به قتل برساند یا مخالفان سیاسی خود را به زندان بیندازد.»

کروز با تأکید بر توئیت قبلی خود گفت: «رئیس جمهوری جمهوری‌خواه در آینده، هرگونه توافق با ایران را که معاهده نشده باشد، پاره خواهد کرد.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در سال 2018 با خروج از توافق هسته‌ای برجام تحریم‌های شدیدی را علیه ایران اعمال کرد که به دنبال آن ایران هم در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به تدریج تعهدات برجامی خود را نقض کرد.

دولت جو بایدن پیش‌تر در گزارشی که به کنگره ارائه داده بود، نشان داد تحریم‌های ترامپ علیه جمهوری اسلامی، اقتصاد ایران را فقط در یک سال، 18 میلیارد دلار کوچک‌تر کرده و آن را «به زانو درآورده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید