واشینگتن: به مسئله موشکی ایران پس از احیای «برجام» خواهیم پرداخت

سالیوان تاکید کرد که دولت آمریکا به بررسی فعالیت‌های موشکی و رفتارهای تهدیدآمیز ایران خواهد پرداخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در اظهاراتی گفت که این کشور پس از بازگشت ایران به توافق «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به «برجام»، با پرونده موشکی ایران و فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور مقابله خواهد کرد.

سالیوان، دوشنبه، 1 نوامبر، در نشست مطبوعاتی کاخ سفید به خبرنگاران گفت، اولویت این کشور در مقابله با ایران، اعمال مجدد محدودیت‌های هسته‌ای علیه تهران است اما به گفته او، برنامه جامع اقدام مشترک، آمریکا را تشویق می‌کند تا با سایر فعالیت‌ها و تهدیدهای ایران نیز مقابله کند.

او در این زمینه افزود: «[عملکرد آمریکا] تمرکز روی برخی مسائل مشخص است تا بتواند از آن به‌عنوان پایه و اساس برای مقابله با طیف وسیعی از سایر نگرانی‌ها درخصوص رویکرد ایران استفاده کند.»

به گفته سالیوان، توافق برجام، آمریکا را در موقعیت بهتری در راستای مقابله با دیگر فعالیت‌های «تهدیدکننده» ایران قرار می‌دهد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در اظهاراتی عنوان کرده بود که تمام گزینه‌ها در مقابله با ایران روی میز است. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسیده بود آیا گزینه نظامی بخشی از «گزینه‌های روی میز» است، گفت: «وظیفه ما این است که اطمینان حاصل کنیم رئیس جمهوری آمریکا همیشه گزینه‌های مختلفی دارد.»

کربی با وجود اصرار خبرنگار، از پاسخ بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام، پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در ماه ژوئن متوقف شد.

مقامات دولت جدید ایران آمادگی خود را برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در اواخر ماه نوامبر اعلام کرده اما همزمان شروطی برای آغاز مجدد این مذاکرات نیز تعیین کرده‌اند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در اظهاراتی گفت که تهران منتظر «اقدام عملی آمریکا» در خصوص پرونده هسته‌ای ایران است و توقف اقدامات جبرانی کشورش «منوط به لغو تحریم‌هاست.»

او در خصوص تاریخ از سرگیری دور جدید مذاکرات احیای برجام نیز گفت، این تاریخ طی این هفته با هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام تعیین و نهایی خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم