لاوروف: آمریکا تلاش می‌کند از خاک هند برای مقاصد نظامی استفاده کند

وزیر خارجه روسیه: پوتین به بایدن درباره استقرار پایگاههای نظامی آمریکا در آسیای میانه برای انجام عملیات نظامی در افغانستان هشدار داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال توافق اخیر میان واشینگتن و دهلی‌نو برای مبارزه با گروه‌های تروریستی در افغانستان و گفت‌وگوهای مسئولان مبارزه با تروریسم وزارت‌های خارجه دو کشور در این زمینه، وزیر خارجه روسیه اشاره کرد که آمریکا جهت استفاده از خاک هند برای مقاصد نظامی تلاش می‌کند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دوشنبه، یکم نوامبر، گفت واشینگتن تلاش می‌کند تا هند را متقاعد سازد به آمریکا اجازه دهد از خاک این کشور برای مقاصد نظامی استفاده کند.

لاوروف همچنین گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اخیرا به جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا «درباره هر گونه استقرار پایگاههای نظامی آمریکا در آسیای میانه برای انجام عملیات نظامی در افغانستان هشدار داده است.»

این در حالی است که روسیه اخیرا و با هدف برقراری ثبات رزمایش‌های نظامی را در کشورهای آسیای میانه همجوار با افغانستان و مشخصا تاجیکستان که دارای پایگاه روسی در خاک این کشور است انجام داد.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که روسیه به سازمان ملل متحد پیشنهاد داده تا کنفرانسی را برای ارائه کمک به افغانستان «در نزدیک‌ترین زمان ممکن» برگزار کند.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرد که با هند به مبارزه مشترک با گروه‌های القاعده، داعش، لشکر طیبه و جیش محمد در افغانستان به توافق رسیده است.

بنا به این بیانیه، دو کشور تاکید کردند که از خاک افغانستان نباید به عنوان پناهگاهی برای تروریست‌ها و تهدیدی علیه دیگر کشورها استفاده شود.

آمریکا و هند همچنین از طالبان نیز خواستند اطمینان دهد که افغانستان به مکانی برای آموزش گروه‌های تروریستی تبدیل نخواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید