دولت چین از مردم خواست کالاهای ضروری ذخیره کنند

دیزنی‌لند شانگهای پس از مثبت شدن نتیجه آزمایش کرونای یکی از بازدیدکنندگانِ آخر هفته، حداقل برای دو روز تعطیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت کمونیستی چین به مردم این کشور هشدار داد تا برای «مواقع اضطراری»، به ذخیره «کالاهای ضروری» بپردازند.

به گزارش خبرگزاری «بی‌بی‌سی»، سه‌شنبه، 2 نوامبر 2021، وزارت بازرگانی چین که منشاء این هشدار است، هیچ دلیلی برای آن ارائه نکرد. اما به نظر می‌رسد قرنطینه‌های مداوم برای جلوگیری از سرایت ویروس کرونا، و آسیب‌هایی که باران‌های شدید غیرمعمول اخیر به محصولات زراعی وارد آورده، دلایل اصلی این هشدار بوده باشند.

این وزارتخانه همچنین از مقامات محلی خواست تا زنجیره‌های تامین مواد غذایی را پیوسته نگاه داشته و قیمت‌ها را ثابت نگه دارند. پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر هجوم آوردن مردم وحشت‌زده به فروشگاه‌ها برای خرید أقلام ضروری، رسانه‌های دولتی سعی کردند نگرانی‌های عمومی را فرو بنشانند.

یکی از کاربران شبکه اجتماعی چینی محبوب «ویبو» در صفحه خود نوشت: «به محض انتشار خبر، همه افراد مسن دور و بر من وحشت‌زده شدند، و برای خرید أقلام ضروری به فروشگاه‌ها هجوم بردند.»

در مقابل، روزنامه حکومتی «اکونومیک دیلی» از خوانندگان خود خواست نگران نباشند، و گفت توصیه دولت با هدف اطمینان از آمادگی خانواده‌ها در صورت اعلام قرنطینه در منطقه آنها اعلام شده است.

روزنامه «پیپلز دیلی» هم گفت چنین اطلاعیه‌هایی غیرعادی نیست، اما در حال حاضر به خاطر مسائلی همچون افزایش قیمت سبزیجات و موارد اخیر ابتلا به کرونا، دولت محتاط شده است.

به گفته «بی‌بی‌سی»، بهای مواد غذایی در چین معمولا با نزدیک شدن زمستان افزایش می‌یابد، اما قیمت سبزیجات در هفته‌های اخیر به خاطر آب و هوای خیلی بد افزایش چشمگیری یافته است.

در همین حال، چین همچنان به وضع از قرنطینه‌های سفت و سخت برای مقابله با بیماری کرونا ادامه می‌دهد. مقامات این کشور امیدوارند تا قبل از ماه فوریه که دوره میزبانی بازی‌های المپیک زمستانی چین فرا می‌رسد، موارد ابتلا به کرونا را به صفر برسانند.

روز دوشنبه، 92 مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در چین گزارش شد، و دیزنی‌لند شانگهای، پس از مثبت شدن نتیجه آزمایش کرونای یکی از بازدیدکنندگانِ آخر هفته، حداقل برای دو روز تعطیل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size