بیش از 100 رهبر جهان متعهد شدند تا سال 2030 روند جنگل‌زدایی را متوقف کنند

کارشناسان معتقدند که این توافق جدید می‌تواند نقطه عطفی در حفظ جنگل‌ها باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیش از 100 تن از رهبران جهان، با انتشار بیانیه‌ای مشترک متعهد شدند که تا پایان سال 2030، به روند جنگل‌زدایی و تخریب زمین پایان دهند.

رهبران جهان در این بیانیه که در حاشیه اجلاس آب و هوایی گلاسکو،«کاپ26» تهیه شد، همچنین متعهد برای محافظت و احیای جنگل‌ها 19 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنند.

از جمله کشورهایی که به این توافقنامه پیوسته‌اند می‌توان به کانادا، برزیل، جمهوری دموکراتیک کنگو، روسیه و سایر کشورها اشاره کرد.

امضا کنندگان این بیانیه مورد حمایت کشورهایی هستند که روی‌هم‌رفته 85 درصد از کل جنگل‌های جهان را در خود جای داده‌اند.

«بیانیه رهبران گلاسکو در خصوص استفاده از جنگل‌ها و اراضی» بیش از 33 میلیون کیلومتر مربع از جنگل‌های جهان را شامل می‌شود.

علاوه بر این، رهبران جهان متعهد شده‌اند که برای دستیابی به این هدف، 12 میلیارد دلار بودجه عمومی و 7.2 میلیارد دلار به صورت خصوصی تامین کنند.

در همین زمینه، دفتر بوریس جانسون، نخست وزیری بریتانیا به نمایندگی از رهبران جهان اطلاعیه‌ای منتشر کرده که در آن گفته شده که این بیانیه بیش از 13 میلیون مایل مربع را پوشش می‌دهد.

بوریس جانسون، در این زمینه گفت که: «ما این فرصت را خواهیم داشت که به روند کنونی تاریخ پایان دهیم، روندی که بشر در آن فاتح طبیعت است، حال آن که باید نگهبان طبیعت باشد.»

مطابق این توافق، 12 کشور از جمله بریتانیا متعهد شده‌اند که طی سال‌های 2021 تا 2025 مبلغ 8.75 میلیارد پوند به کشورهای در حال توسعه برای حفاظت از جنگل‌ها کمک کنند.

همچنین، بیش از 30 سرمایه‌گذار خصوصی نیز در این رابطه 5.3 میلیار پوند تعهد داده‌اند. امضا کنندگان این بیانیه اعلام کردند که بودجه‌ای معادل 1.7 میلیار دلار برای حفاظت از جنگل‌ها به دست مردمان بومی مناطق اختصاص خواهند داد.

بسیاری از کنشگران حوزه محیط زیست، این اجلاس را آخرین فرصت جهان برای جلوگیری از فاجعه‌ای می‌دانند که در دهه‌های آینده زمین را فرا خواهد گرفت.

کنفرانس آب و هوایی گلاسکو با حضور رهبران جهان، از نهم آبان امسال آغاز شده و تا بیست‌ویکم نیز ادامه خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید