آیا آمریکا پهپاد مرموز ویژه‌ای برای جاسوسی از تاسیسات هسته‌ای ایران دارد؟

تامکت‌های ایرانی چندین مرتبه تلاش کردند با این اشیاء نورانی روبرو شوند، اما هنگام برخورد با آنها نتوانستند سیستم‌های تسلیحاتی خود را فعال کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شایعات فراوانی مبنی بر اینکه نیروی هوایی ایالات متحده و سازمان اطلاعات خارجی آمریکا «سیا» ممکن است از پهپادهای مرموز ویژه‌ای برای جاسوسی از تاسیسات هسته‌ای ایران استفاده کنند، به گوش می‌رسد.

به گزارش «نشنال اینترست»، دوشنبه 1 نوامبر 2021، ایران در سال 2004 برای حفاظت از تاسیسات هسته‌ای خود، یک گروه ضربت هوایی متشکل از هشت جنگنده F-4E و هشت F-14 به اضافه یک هواپیمای 707 و یک هواپیمای باری C-130 مجهز به حسگر و رادیو تشکیل داد.

به نظر می‌رسد این گروه ضربت اولین برخورد را با هواپیماهای بدون سرنشینی داشته باشد که آن را دارای «ویژگی‌های پروازی شگفت‌انگیز» توصیف کرده است.

این پهپادها رادارگریزبودند، و می‌توانستند سیستم‌های ناوبری هواپیماهای رهگیر خود را مختل کنند. آنها «خارج از جو» با سرعت حدود ده ماخ پرواز می‌کردند، و می‌توانستند در هوا شناور شوند بدون اینکه پرواز کنند. آنها هنگام پرواز در شب نور آبی خاصی از خود ساطع کردند که باعث شد ایرانی‌ها به آنها نام «اشیاء نورانی» بدهند.

F-14 ها که ملقب به «تامکت» هستند و گمان می‌رود بهترین رهگیر طول تاریخ هوانوردی نظامی باشند، چندین مرتبه تلاش کردند با این اشیاء نورانی روبرو شوند، اما هنگام برخورد با آنها نتوانستند سیستم‌های تسلیحاتی خود را فعال کنند.

در 26 ژانویه 2012، یک تامکت که برای رهگیری یکی از این اشیاء نورانی به پرواز درآمده بود، به طرز مرموزی منفجر شد و هر دو خدمه آن کشته شدند. این F-14 هیچ «نقص فنی» نداشت، و مطابق گزارش ایرانی‌ها، «یکی از بهترین‌ها» در بین چهل تامکتی بود که ایران در آن سال‌ها تحت تملک‌ داشت.

به گفته «نشنال اینترست»، مجموع این مسائل ایرانی‌ها را به این باور رساند که این اشیاء نورانی، پهپادهای جاسوسی متعلق به سازمان اطلاعات خارجی ایالات متحده هستند که برای جاسوسی از برنامه تسلیحاتی هسته‌ای ایران فرستاده شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید