برگزاری تظاهرات مجازی کمپین اخراج محمدجعفر محلاتی از «کالج اوبرلین»

پیش‌تر شماری از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام‌شده در ایران و کنش‌گران حقوق بشر از برگزاری یک تجمع در اعتراض به ادامه اشتغال امیرمحلاتی به‌عنوان استاد «کالج اوبرلین» در مقابل ساختمان این دانشگاه خبر داده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمپین «عدالت برای قربانیان محلاتی» اعلام کرد که در اعتراض به اشتغال محمدجعفر امیرمحلاتی، سفیر سابق ایران در سازمان ملل، به‌عنوان استاد «کالج اوبرلین»، همزمان با برگزاری تجمع در برابر ساختمان این دانشگاه، نشستی را در برنامه زوم برگزار خواهد کرد.

به گفته لادن بازرگان، عضو کمپین «عدالت برای قربانیان محلاتی»، این تجمع، سه‌شنبه 2 نوامبر، از ساعت 12 تا 2 بعد از ظهر به‌وقت شرق آمریکا برگزار خواهد شد.

این کمپین از علاقه‌مندان به حضور مجازی در این تظاهرات خواسته است تا با شرکت در کنفرانس زوم و باز‌کردن دوربین‌های خود، به صورت نمادین بخشی از این تظاهرات باشند.

کمپین «عدالت برای قربانیان محلاتی» همچنین از خانواده قربانیان اعدام‌های تابستان 67 و زندانیان سابق خواسته است تا با شرکت در این برنامه و معرفی خود و عضو از دست‌رفته خانوادشان، اعتراض خود را به کالج اوبرلین نشان دهند.

محمدجعفر امیرمحلاتی که اکنون به‌عنوان استاد «کالج اوبرلین» در اوهایوی ایالات متحده مشغول به کار است، متهم به ایجاد سپر دفاعی برای عاملان اعدام‌های دسته‌جمعی تابستان 1367 و جلوگیری از «پاسخگو دانستن» مجریان این اعدام‌ها است.

پیش‌تر شماری از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام‌شده در ایران، کنش‌گران حقوق بشر، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان «کالج اوبرلین»، از برگزاری یک تجمع در اعتراض به ادامه اشتغال امیرمحلاتی به‌عنوان استاد «کالج اوبرلین» خبر داده بودند.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی که سازمان‌دهندگان این تجمع یک نسخه از آن را در اختیار «العربیه» گذاشتند، معترضان سه‌شنبه، 2 نوامبر، از ساعت 12 تا دو بعد از ظهر مقابل «ساختمان اداری کواکس کالج اوبرلین» در ایالت اوهایو تجمع خواهند کرد.

بر اساس این بیانیه، امیرمحلاتی، «بر قتل عام بیش از 5 هزار زندانی سیاسی بی‌گناه سرپوش گذاشت.» او با اقدامات و اظهارات تحریک‌آمیز، آتش آزار و آسیب علیه بهائیان را در ایران شعله‌ور کرد و با «یهودستیزی» در سازمان ملل متحد، به سخنرانی علیه اسرائیل و یهودیان پرداخت.

سازمان‌دهندگان این تجمع در این بیانیه، با اشاره به رسالت «کالج اوبرلین» یعنی «تعهد پایدار به جامعه‌ عادلانه»، عنوان کرده‌اند تدوام اشتغال امیرمحلاتی در این مؤسسه آموزشی، با این هدف در تضاد است.

شادی صدر، فعال حقوق بشر و مدیر اجرایی سازمان «عدالت برای ایران» در زمینه عملکرد «کالج اوبرلین» گفته است: «نقش محلاتی در مشارکت برای این نقض گسترده حقوق بشر آشکار است. عدم واکنش‌پذیری کالج اوبرلین، خیانت در پاسخگویی را نشان می‌دهد.»

برگزارکنندگان می‌گویند هدف از این تجمع اعتراضی، جلب توجه به نقش محمدجعفر امیرمحلاتی در سرپوش‌گذاشتن بر اعدام‌های دسته‌جمعی سال 1367 است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size