ابراز نگرانی آمریکا و سه کشور اروپایی از شتاب برنامه هسته‌ای ایران

کشورهای غربی از غنی‌سازی اورانیوم و تولید فلز اورانیوم در ایران نگران هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رهبران سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه، بریتانیا و همچنین ایالات متحده آمریکا نگرانی خود را نسبت به تسریع برنامه هسته‌ای ایران ابراز کرده و در یک بیانیه مشترک از تهران خواستند تا برای احیای توافق «برنامه جامع اقدام مشترک»، موسوم به «برجام»، اقدام فوری کند.

به گزارش «رویترز»، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و همتایان او در سه کشور اروپایی، شنبه 30 اکتبر، در حاشیه اجلاس «گروه 20» با انتشار بیانیه‌ای، نگرانی «شدید و فزاینده» خود را ابراز کرده و از ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران خواسته‌اند تا با استفاده از این «فرصت» با «حسن نیت» به مذاکرات اتمی بازگردد.

«گروه 20» مجموعه‌ای از بیست اقتصاد برتر جهان است و هر سال با برگزاری یک نشست به بررسی موضوعات مختلف می‌پردازند.

به گفته ناظران، حضور قدرتمندترین رهبران جهان در این نشست، باعث اثرگذاری بیشتر تصمیمات آنها و نتیجه‌گیری سریع‌تر می‌شود.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز در حاشیه این نشست گفت: «ما به روی بازگشت ایران به میز مذاکرات حساب باز کرده‌ایم. اما زمان در حال گذر است و ایران به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهد.»

او در ادامه گفته بود که از غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران به شدت نگران است.

«رویترز» از قول یک دیپلمات در اتحادیه اروپا می‌نویسد که این چهار کشور در این بیانیه «به صورت واضح» اشاره کرده‌اند که در صورت از سرگیری مذاکرات، تحریم‌ها علیه ایران رفع می‌شود.

یک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرنگاران گفت که این دیدار به پیشنهاد مرکل و با هدف مرور و بررسی برخی مسائل، پیش از سرگیری مذاکرات، انجام شده است.

جاوید قربان‌اوغلو، دیپلمات اسبق ایران در مقاله‌ای نوشته بود که «به نظر می‌رسد ریل‌گذاری که دولت آقای رئیسی تحت مدیریت آقایان امیرعبداللهیان و باقری ‌کنی انجام می‌دهد، راهبرد درستی نیست، و نه ‌تنها به جایی نمی‌رسد بلکه قضیه را پیچیده‌تر می‌کند، و مهم‌ترین دستاوردی که برای آمریکا خواهد داشت، این است که اروپا را به آمریکا نزدیک‌تر خواهد کرد.»

علی باقری،معاون سیاسی وزیر خارجه ایران، پس از دیدار با «انریکه مورا» معاون رئیس سرویس خارجی اتحادیه اروپا در صفحه توییت خود نوشته بود که مذاکرات اتمی پیش از پایان ماه نوامبر از سر گرفته خواهد شد.

یکی از اهداف این مذاکرات که در ماه ژوئن سال جاری متوقف شد، لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران در صورت بازگشت تهران به توافق «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به «برجام» و تعهد به مفاد آن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید