تنش بین ایران و آمریکا؛ مذاکرات هسته‌ای پیچیده‌تر می‌شود

واشینگتن اخیرا 4 فرد و 2 نهاد ایرانی را به دلیل ارتباط آن‌ها با سپاه پاسداران و حملات پهپادی به کشورهای منطقه تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تحریم‌های روز گذشته واشینگتن علیه ایران درباره پرونده «هواپیماهای بدون سرنشین»، فشار را علیه مقامات تهران افزایش داده و پیچیدگی مذاکرات هسته‌ای را نسبت به قبل دو چندان کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، شنبه 30 اکتبر، در توییتی نوشت، واشینگتن برای برچیدن «شبکه‌ لجستیک» که فناوری مرتبط با پهپادها را به ایران ارسال می‌کند، از تمام ابزارهای موجود استفاده خواهد کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز این اقدام آمریکا را مغایر با درخواست‌ها، مبنی بر بازگشت این کشور به مذاکرات هسته‌ای دانست.

مقامات آمریکایی پیش‌تر گفته بودند که دولت جو بایدن، در حال بررسی طرح‌هایی است که منجر به افزایش فشارها و تحریم‌ها علیه تهران می‌شود.

پایان زمان مماشات با ایران

تحولات اخیر نشان می‌دهد که زمان مماشات آمریکا با ایران در خصوص پایبندی به تعهدات هسته‌ای و تغییر سیاست منطقه‌ای تهران به پایان رسیده است.

دولت آمریکا پیش‌تر با اشاره به لزوم بازگشت ایران به مذاکرات وین گفته بود که «توپ در زمین تهران است»، اما پنجره مذاکرات برای ایران همیشه باز نیست.

هتل برگزاری مذاکرات اتمی وین
هتل برگزاری مذاکرات اتمی وین

تهران در ماه‌های گذشته برای بازگشت به میز مذاکرات وین تردید زیادی نشان داد و با عدم تعیین تاریخ ادامه این مذاکرات، از سرگیری این گفت‌وگوها را به عقب انداخته است.

علی باقری‌کنی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران، در اظهاراتی کلی گفته بود، مذاکرات هسته‌ای از اواخر ماه نوامبر سرگرفته می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در واکنش به اظهارات باقری‌کنی، گفت که این کشور «اطلاعاتی در این زمینه ندارد» و مسئولیت پیگیری مذاکرات بر عهده انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا است.

این سخنگو در ادامه افزود: «طی 4 ماه گذشته بارها گفته‌ایم که به محض تعیین تاریخ ادامه مذاکرات توسط ایران، آماده بازگشت به میز مذاکرات هستیم.»

مخالفت ایران با حضور آمریکا در مذاکرات

تهران که تاریخ «اواخر نوامبر» را برای از سرگیری مذاکرات تعیین کرده بود، روز گذشته خبر داد که این مذاکرات تنها بین ایران و کشورهای 4+1 (فرانسه، آلمان، بریتانیا، روسیه و چین) انجام خواهد شد.

آمریکا در شش دور مذاکرات گذشته در وین، به صورت غیرمستقیم مشارکت داشته است.

پرسش‌های زیادی در مورد امکان اجرای این «شرط» تهران مطرح است. شرطی که با دگرگون کردن اوضاع، نه تنها تاریخ از سرگیری مذاکرات بلکه نتائج احتمالی این مذاکرات را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام که از فرودین گذشته آغاز شد، پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران در اواخر خرداد متوقف شد.

مقامات دولت جدید ایران با ادعای بررسی پرونده مذاکرات در دولت پیشین، بارها گفته‌اند که «به‌زودی» به میز مذاکرات باز خواهند گشت اما تاکنون هیچ تاریخی برای از سرگیری مذاکرات معطل‌مانده وین اعلام نکرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید