بلینکن: از همه ابزارها برای مقابله با فعالیت‌ها و نفوذ ایران استفاده خواهیم کرد

ایالات متحده اخیرا 4 فرد و 2 نهاد ایرانی مرتبط با حملات پهپادی به کشورهای منطقه را تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به دنبال تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه برنامه توسعه «هواپیماهای بدون سرنشین» ایران و افزایش فشارها علیه این کشور برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد، واشینگتن از همه ابزارهای مناسب برای مقابله با فعالیت‌های بدخواهانه و نفوذ ایران استفاده خواهد کرد.

بلینکن، شنبه 30 اکتبر، در توییتی نوشت که ایالات متحده برای نابودی «شبکه‌های لجستیک» که فناوری هواپیماهای بدون سرنشین را برای ایران ارسال می‌کند، همه اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

او همچنین به تحریم‌های دولت آمریکا علیه دو نهاد و چهار فرد که در فعالیت‌های پهپادی ایران دخیل بوده‌اند، اشاره کرد.

به گفته بلینکن، هواپیماهای بدون سرنشین ایران، ثبات منطقه را به خطر انداخته است.

بنا به اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، سپاه پاسداران ایران از هواپیماهای بدون سرنشین برای حمله به نیروهای آمریکایی و کشتی‌ها در آب‌های بین‌المللی در منطقه استفاده می‌کند و این تحریم‌ها افراد و نهادهای مرتبط با برنامه توسعه پهپادهای ایران را هدف قرار داده است.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، ایران حزب‌الله لبنان، گروه‌های شبه‌نظامی درعراق، حماس، حوثی‌های یمن و گروه‌هایی در اتیوپی را با پهپاد مسلح کرده است.

فشار بیشتر علیه ایران

بر اساس این تحریم‌ها، سعید آقاجانی، فرمانده یگان‌های پهپادی سپاه پاسداران ایران در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

بنا به اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، آقاجانی مسئول حمله پهپادی به نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت» در سواحل عمان است. در جریان این حمله، دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی این نفتکش کشته شدند.

یوسف ابوطالبی، عبدالله محرابی و محمدابراهیم زرگر تهرانی از دیگر افرادی هستند که به لیست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا افزوده شدند.

همچنین شرکت «کیمیا پارت سیوان» و شرکت «اوج پرواز ما دونفر» دو نهادی هستند که به لیست تحریم‌های آمریکا اضافه شده‌اند. این دو شرکت به اتهام تامین قطعات و ابزارهای مورد نیاز برای توسعه برنامه پهپادی سپاه پاسداران ایران تحریم شدند.

بر اساس این تحریم‌ها، دارایی‌ این افراد و نهادها در ایالات متحده مسدود شده و به سیستم مالی این کشور دسترسی نخواهند داشت.

«سی‌ ان ان» در گزارشی به نقل از «مقاماتی ارشد» نوشته است که این تحولات همزمان با دیدار جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با متحدان اصلی خود در حاشیه اجلاس «گروه 20» صورت می‌گیرد. به گفته سی ان ان، مقامات آمریکایی پیش از این گفته بودند که دولت بایدن در حال بررسی اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران است.

مذاکرات وین
مذاکرات وین

مذاکرات در آینده‌ نزدیک

پیش از این تحریم‌ها، ایران آمادگی خود را برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در اواخر ماه نوامبر اعلام کرد.

یکی از اهداف این مذاکرات که در ماه ژوئن سال جاری متوقف شد، لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران در صورت بازگشت تهران به توافق «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به «برجام» و تعهد به مفاد آن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید