گروسی: ایران باید ضمانت‌های لازم درباره برنامه اتمی خود ارائه دهد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اهمیت نقش نظارتی آژانس تاکید کرد و از ایران خواست مانع ورود بازرسان به سایت اتمی کرج نشود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن تاکید بر ارائه ضمانت‌های لازم از سوی تهران برای نشان‌دادن مسالمت‌آمیز بودن برنامه اتمی خود، گفت که امیدوار است برای چالش ناشی از برنامه اتمی ایران راه حل مناسبی پیدا شود.

گروسی، شامگاه پنج‌شنبه، 28 اکتبر در گفت‌وگو با «یورونیوز»، به اهمیت نقش بازرسی از تاسیسات اتمی ایران اشاره کرد و گفت: «ایران می‌تواند برنامه هسته‌‌ای خود را البته با محدودیت‌های جدی ادامه دهد. همزمان ایران باید تمام تضمین‌های لازم را به جامعه بین‌المللی بدهد و نشان دهد که هیچ چیز نادرستی در این برنامه وجود ندارد. البته برای روشن شدن این موضوع، نقش بازرسان مهم است.»

مدیرکل آژانس همچنین از دولت جدید ایران خواست به آژانس اجازه بازرسی و تعویض تجهیزات نظارتی در تاسیسات اتمی کرج را بدهند. او تصریح کرد که بازرسی از این سایت برای آژانس به یک «چالش» تبدیل شده است.

مذاکرات اتمی وین

وی در رابطه با از سرگیری مذاکرات معطل‌مانده اتمی در وین نیز اظهار داشت که «ما از انجام این مذاکرات استقبال می‌کنیم. البته مسائل زیادی وجود دارد که باید بین طرفین حل شود، با این حال، فکر می‌کنیم که از سرگیری سریع این مذاکرات مهم است.»

او به اهمیت نقش آژانس در توافق با ایران اشاره کرد و افزود: «اگر چه ما طرف مذاکره نیستیم، اما نتیجه مذاکرات (برای ما) اهمیت زیادی دارد. ما ضامن اجرای تعهدات هر توافق جدیدی خواهیم بود. بنابراین، آژانس همواره از نزدیک روند مذاکرات برجامی را دنبال می‌کند.»

نقش آژانس در بازرسی از تاسیسات اتمی ایران بخش مهمی از توافق هسته‌ای سال 2015 موسوم به برجام بوده است. با کاهش سطح تعهدات برجامی از سوی ایران، نقش نظارتی آژانس در سال‌های اخیر محل اختلافات عمده‌ای میان تهران و جامعه جهانی شده است.

برنامه اتمی ایران
برنامه اتمی ایران

آژانس در آخرین گزارش خود اعلام کرد که مقامات ایرانی اجازه تعمیر ‌و تبدیل فیلم دوربین‌ها در برخی تاسیسات اتمی را دادند اما مانع ورود بازرسان و راه‌اندازی مجدد دوربین‌های آژانس در سایت کرج شدند.

گروسی پیشتر بر اهمیت نظارت بر برنامه اتمی و سایت‌های هسته‌ای ایران برای اطمینان از مسالمت‌آمیز بودن این برنامه تاکید کرده بود.

او همچنین هشدار داد در صورت شکست دیپلماسی، احتمال تکرار سناریوی فاجعه بار کره شمالی در خاورمیانه وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید