بنیاد هریتج: روسیه، چین و ایران بزرگترین تهدیدهای امنیتی برای آمریکا هستند

چالش ایران برای آمریکا ریشه در سرمایه‌گذاری گسترده آن در جنگ‌های نامنظم در سرتاسر خاورمیانه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«بنیاد هریتیج» در برآورد سالانه خود از قدرت نظامی ایالات متحده و ارزیابی تهدیدهای بین‌المللی علیه این کشور، روسیه، چین و ایران را به عنوان بزرگترین تهدیدهای سال 2022 برای منافع حیاتی ایالات متحده معرفی کرد.

به گزارش «نشنال اینترست»، چهارشنبه، 27 اکتبر 2021، در گزارش بنیاد هریتج آمده است که روسیه «تهدید اصلی برای منافع آمریکا در اروپا و همچنین مهم‌ترین تهدید برای ایالات متحده است».

این گزارش به «کارزارهای تبلیغاتی گسترده مسکو در اوکراین و سایر کشورهای اروپای شرقی» و همچنین حمایت از جمهوری‌های جدایی‌طلب دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین و افزایش اخیر نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی مرزهای شرقی این کشور به عنوان نشانگرهای «نیت خصمانه کرملین» اشاره می‌کند.

بنا بر این گزارش، چین به‌عنوان «جامع‌ترین تهدیدی که ایالات متحده با آن مواجه است» توصیف شده است. پکن در دامنه رفتار تحریک‌آمیز خود کماکان «تهاجمی» باقی می‌ماند. چین به‌دلیل سرمایه‌گذاری مستمر در نوسازی و گسترش ارتش خود، و توجه ویژه‌اش به قابلیت‌های فضایی، سایبری، و هوش مصنوعی خود، در این گزارش لقب «مقهورکننده» کسب می‌کند. این گزارش همچنین به اوج‌گیری تحریکات دریایی و هوایی چین علیه تایوان، حضور قاطع نظامی در دریای چین جنوبی، و کاوش در محدوده پدافند هوایی کره جنوبی و ژاپن اشاره می‌کند.

در گزارش بنیاد هریتج، آمده است، ایران، «بزرگترین چالش امنیتی برای ایالات متحده، متحدان و منافع آن در خاورمیانه بزرگ است». به‌عنوان شاهدی بر این مدعا، گزارش تاکید می‌کند: «خصومت آشکار تهران با ایالات متحده و اسرائیل، حمایت از گروه‌های تروریستی مانند حزب‌الله، سابقه رژیم ایران در تهدید مردم منطقه، و افزایش فعالیت‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای آن نشانگر این حقیقت است.» بر اساس این گزارش، چالشی که از ایران برای آمریکا ناشی می‌شود، بیش از اینکه از قدرت نیروهای مسلح متعارف آن سرچشمه بگیرد، بابت سرمایه‌گذاری گسترده ایران در «جنگ‌های نامنظم» در سرتاسر خاورمیانه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید