ابراز تردید آمریکا درباره آمادگی ایران برای از سرگیری مذاکرات وین

آمریکا همچنان خواهان یک راه حل دیپلماتیک برای مساله اتمی ایران است، اما گزینه‌های جایگزین برجام را هم بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه ایران اعلام کرد تا پایان ماه آینده مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» را در وین از سر خواهد گرفت، ایالات متحده درباره بازگشت ایران به روند مذاکرات اظهار «تردید» کرد.

علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه و نماینده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای، چهارشنبه در توئیتر نوشت: «ایران با آغاز مجدد مذاکرات تا پایان نوامبر موافقت کرده است، و تاریخ از سرگیری مذاکرات هفته آینده اعلام خواهد شد.»

به گزارش «آسوشیتدپرس»، چهارشنبه، 27 اکتبر 2021، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به پیام باقری گفت که مقامات دولت بایدن در جریان اظهارات ایشان هستند، اما می‌خواهند ببینند که آیا مقامات اروپایی می‌توانند این امر را تایید کنند که ایران واقعاً آماده از سرگیری مذاکرات هسته‌ای است یا خیر.

ساکی گفت: «من این را به مذاکره‌کنندگان می‌سپارم تا تعیین کنند که دور بعدی مذاکرات چه زمانی خواهد بود. چارچوب‌ ما همچنان بر مبنای پای‌بندی به مفاد برجام است، و تعیین گام بعدی را به اروپایی‌ها و مذاکره‌کنندگان خود واگذار می‌کنیم.»

سخنگوی کاخ سفید افزود که ایالات متحده و شرکای آن همچنان خواهان یک «راه حل دیپلماتیک» برای مساله اتمی ایران هستند، اما مقامات آمریکا «گزینه‌های جایگزین برجام» را هم بررسی می‌کنند، اگرچه تصمیم‌گیری نهایی در این باره به «اقدامات ایران» بستگی دارد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه در این باره گفت: «ما پیام‌های روشنی به ایرانی‌ها ارسال خواهیم کرد تا بدانند که پنجره مذاکرات تا ابد باز نخواهد ماند.»

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، نیز اخیراً در واشینگتن مجموعه‌ای از نشست‌های حساس را میان مقامات ارشد دولت بایدن و وزرای خارجه اسرائیل، پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، و دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا درباره مساله هسته‌ای ایران برگزار کرده است.

به گفته «آسوشیتدپرس»، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا قرار است اواخر این هفته برای شرکت در اجلاس «گروه بیست» به رم سفر کند، و به احتمال زیاد در حاشیه آن نشست با متحدان آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران رایزنی خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید