آمریکا: تهران سریع و با «حسن نیت» به مذاکرات وین بازگردد

معاون سیاسی وزارت خارجه ایران از بازگشت کشورش به مذاکرات اتمی وین پیش از پایان ماه نوامبر خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر این که مذاکرات اتمی با ایران باید بر مسائل حل نشده در دور ششم گفت‌وگوهای وین تمرکز یابد، گفت، امیدواریم تهران سریعا و با «حسن نیت» به مذاکرات بازگردد.

پرایس، شامگاه چهارشنبه، 27 اکتبر، در واکنش به اظهارات اخیر علی باقری، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران تصریح کرد: «ما آماده بازگشت به وین هستیم و بر این باوریم که امکان توافق سریع برای بازگشت و اجرای همزمان توافق هسته‌ای وجود دارد.»

علی باقری پس از دیدار با «انریکه مورا» معاون رئیس سرویس خارجی اتحادیه اروپا در صفحه توییت خود نوشت که مذاکرات اتمی پیش از پایان ماه نوامبر از سر گرفته خواهد شد.

باقری اظهار کرد: «آنچه برای ایران موضوعیت دارد، لغو موثر تحریم‌ها و عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران است و هر توافقی باید خواسته‌های ایران در این‌خصوص را برآورده سازد.»

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید هم در واکنش به پیام باقری گفت که مقامات دولت بایدن در جریان اظهارات ایشان هستند، اما می‌خواهند ببینند که آیا مقامات اروپایی می‌توانند این امر را تایید کنند که ایران واقعاً آماده از سرگیری مذاکرات هسته‌ای است یا خیر.

سخنگوی کاخ سفید افزود که ایالات متحده و شرکای آن همچنان خواهان یک «راه حل دیپلماتیک» برای مساله اتمی ایران هستند، اما مقامات آمریکا «گزینه‌های جایگزین برجام» را هم بررسی می‌کنند، اگرچه تصمیم‌گیری نهایی در این باره به «اقدامات ایران» بستگی دارد.

یک نماینده کنگره آمریکا بدون ذکر نام به روزنامه «پولیتیکو» گفت که مقامات اندکی از دولت کنونی آمریکا به صداقت و حسن نیت ایران برای از سرگیری مذاکرات اتمی باور دارند.

این مقام آمریکایی ادامه داد که تهران با ادعای مذاکرات «برد-برد» از بازگشت به روند پیشین مذاکرات خودداری می‌کند و همزمان به توسعه برنامه اتمی خود اقدام کرده است.

علی باقری، معاون وزیر خارجه ایران
علی باقری، معاون وزیر خارجه ایران

از سویی رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شنبه گذشته هشدار داد، اگر ایران با نصب دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای خود موافقت نکند، سناریوی فاجعه بار «کره شمالی» در خاورمیانه تکرار خواهد شد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم تاکید کرد که واشینگتن ابزار دیگری غیر از دیپلماسی را برای ممانعت از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای به‌کار خواهد گرفت.

مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام که از فرودین گذشته آغاز شد، پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران در اواخر خرداد متوقف شد.

مقامات دولت جدید ایران با ادعای بررسی پرونده مذاکرات در دولت پیشین، بارها گفته‌اند که «به‌زودی» به میز مذاکرات باز خواهند گشت اما تاکنون هیچ تاریخی برای از سرگیری مذاکرات معطل‌مانده وین اعلام نکرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید