رویترز: محموله جدید میعانات گازی ایران در ونزوئلا تخلیه می‌شود

ایران و ونزوئلا در قراردادی به توافق رسید‌ه‌اند که به مدت شش ماه، به مبادله نفت خام و میعانات گازی بپردازند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاراکاس به دنبال قرارداد «معاوضه نفتی» با جمهوری اسلامی، قرار است 2.1 میلیون بشکه از میعانات گازی ارسال شده توسط ایران را در یکی از بنادر خود تخلیه کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» و بر اساس اسناد یک شرکت دولتی در ونزوئلا، تخلیه این محموله، چهارشنبه 27 اکتبر، آغاز شده است و کاراکاس قرار است از این میعانات گازی برای آزادسازی نفت خام متوسط و سبک و همچنین احیای عملیات پالایش در این کشور استفاده کند.

«شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا» و «شرکت ملی نفت ایران» با امضای قراردادی در ماه گذشته، به توافق رسیدند که در اولین مرحله از این قرارداد، به مدت‌ شش ماه میعانات گازی را با نفت خام سنگین مبادله کنند.

شایان ذکر است هر دو شرکت، تحت تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار دارند.

اولین محموله این توافق، سپتامبر سال جاری، حرکت خود را از ونزوئلا و بر روی نفتکش ایرانی «فلیسیتی» آغاز کرده بود. ایران نیز در پاسخ، اولین محموله میعانات گازی را توسط نفتکش «دینو » برای شرکت نفت و گاز ونزوئلا ارسال کرد.

کاراکاس در هفته گذشته و با ارسال مجدد نفت خام از طریق «دینو» به ایران، دومین مبادله این توافق را آغاز کرد.

بر اساس اسناد «رویترز»، نفتکش «دورنا»، دوشنبه 25 اکتبر، که با پرچم ایران وارد آب‌های ونزوئلا شده بود، دومین محموله میعانات گازی را به این کشور تحویل داد.

به نوشته «رویترز» دو شرکت نفت و گاز ونزوئلا و شرکت ملی نفت ایران، از اظهار نظر در خصوص این اسناد به‎دست آمده خودداری می‌کنند.

دولت نیکلاس مادورو، رئیس‌ جمهوری ونزوئلا، در حالی برای ایران مواردی مانند نفت خام ارسال می‌کند که در مقابل، مواد غذایی، قطعات پالایشگاهی، میعانات گازی و سوخت دریافت کرده است.

از سوی دیگر شماری از معترضان ایرانی، روز گذشته با حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت در این کشور، اعتراض خود را نسبت به کمبود سوخت و قیمت بالای آن نشان دادند.

به گفته ناظران، این اقدام معترضان ایرانی، می‌تواند به مناسبت سالگرد حوادث آبان 98 نیز باشد.

در جریان اعتراضات آبان 98، که در واکنش به افزایش 200 درصدی قیمت بنزین در ایران آغاز شد، صدها شهروند جان باختند.

پیش‌تر خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع آگاه خود گزارش داد که در این اعتراضات 1500 نفر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند اما وزیر کشور وقت ایران کشته‌ شدن تنها 225 معترض را در این اعتراضات را تایید کرد.

این دو کشور، حتی زیر ذره‌بین واشینگتن، همکاری‌های خود را از سال گذشته تقویت کرده‌اند.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، این قرارداد ناقض تحریم‌های واشینگتن علیه هر دو کشور است.

به دلیل کمبود شدید مواد رقیق‌کننده‌ی نفت فوقِ سنگین ونزوئلا، تولید نفت خام در میادین نفتی این کشور با اخلال مواجه شده و ونزوئلا از طریق این قرارداد امیدوار است بتواند پالایشگاه‌های داخلی خود را احیا کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید