باقر نمازی شهروند ایرانی-آمریکایی زندانی در ایران تحت عمل جراحی قرار گرفت

جرد گنسر: ایران اجازه دهد موکلم از کشور خارج شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جارد گنسر، وکیل باقر نمازی، زندانی ایرانی-آمریکایی در ایران خبر داد که موکل او برای بازکردن یکی از شریان‌های مغزش با موفقیت تحت عمل جراحی قرار گرفته و اکنون در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شود.

گنسر در توییتی از موفقیت‌آمیز بودن عمل موکل خود، ابراز خرسندی کرد و نوشت که قرار است باقر نمازی تا دو روز دیگر در بخش مراقبت‌های ویژه بماند.

Advertisement

او همچنین از مقامات ایران خواست تا به باقر نمازی اجازه دهند از کشور خارج شود تا بتواند در امنیت بهبودی پیدا کند.

گنسر نسبت به کیفیت مراقبت‌های پس از عمل در ایران به شدت ابراز نگرانی کرده و با اشاره به خطر بالای ابتلا به کرونا در بیمارستان، تاکید کرده است که موکلش نیاز به محیطی بدون تنش دارد چراکه شرایط موجود، زندگی و سلامت بلندمدت او را تهدید می‌کنند.

پیش‌ از این، وزارت خارجه آمریکا، چهارشنبه، 13 اکتبر، در ششمین سالگرد بازداشت سیامک نمازی، با انتشار بیانیه‌ای از تعهد دولت آمریکا به آزادی سیامک و باقر نمازی و همچنین سایر زندانیان دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی از زندان‌های ایران خبر داده بود.

در این بیانیه به دیدار بابک نمازی، برادر سیامک نمازی و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده نیز اشاره شده بود. بلینکن در این بیانیه گفت: «دولت ایران همچنان به اذیت و آزار غیرقابل تصور تمام اعضای خانواده نمازی ادامه می‌دهد.»

سیامک نمازی، مدیر بخش برنامه‌ریزی‌های استراتژیک شرکت نفتی کرسنت پترولیوم، 13 اکتبر سال 2015، در جریان سفر به ایران بازداشت شد.

پس از گذشت یک‌سال، او به اتهام «همکاری با دولت متخاصم» به ده‌سال زندان محکوم شد.

ماموران امنیتی ایران، باقر نمازی را که در سال 95 برای پیگیری پرونده پسر خود به ایران سفر کرده بود، با اتهامی مشابه بازداشت کردند. قوه قضائیه ایران او را به تحمل ده‌سال حبس محکوم کرد.

بازداشت این دونفر، واکنش‌های بین‌المللی متعددی را درپی داشت. جان کربی، سخنگوی وقت وزارت خارجه آمریکا، مارس 2016، از دریافت گزارش‌های نگران‌کننده‌ای در مورد وضعیت این دو زندانی در ایران خبر داده بود. لونی‌علی، همسر محمدعلی، مشت‌زن معروف آمریکایی خواستار «رأفت اسلامی» در پرونده سیامک و باقر نمازی شده بود.

باقر نمازی از دو سال گذشته به دلیل وضعیت وخیم جسمانی خود، در مرخصی استعلاجی به سر می‌برد اما اجازه خروج از ایران را ندارد.

حجت کرمانی، وکیل سیامک نمازی، در گفت‌وگویی با پایگاه خبری «امتداد» گفته بود که موکلش در طول شش‌سال زندان، مرخصی نداشته است.

بابک نمازی که روز گذشته به مناسبت ششمین سالگرد بازداشت برادرش، با آنتونی بلینکن و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده دیدار داشت، پیش‌تر گفته بود که «تا آخرین نفس» برای آزادی سیامک و باقر نمازی خواهد جنگید.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، پیش‌تر در یک جلسه مجازی با عنوان «کمک به گروگان‌ها در سرتاسر جهان» خطاب به کسانی که قصد سفر به ایران را دارند، گفت: «ایران کشور زیبایی است و روابط خانوادگی هم وجود دارد. اما خودتان را در معرض چنین خطری قرار ندهید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید