گزارش جاوید رحمان از افزایش «نگران‌کننده» آمار اعدام در ایران

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران می‌گوید حکومت ایران، اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیز را با شدیدترین روش سرکوب می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران در گزارش سالیانه خود ضمن ابراز نگرانی از افزایش آمار «اعدام» در جمهوری اسلامی اظهار داشت که ایران در سال 2020 بیش از 250 نفر از جمله 4 کودک را اعدام کرده و در سال جاری تاکنون 230 نفر، شامل 9 زن و یک کودک را به طور مخفیانه اعدام کرده است.

جاوید رحمان شامگاه دوشنبه 2 آبان در جدیدترین گزارش خود به کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل که به‌صورت مجازی برگزار شد، از نبود آمارهای رسمی و فقدان شفافیت درباره تعداد مجازات اعدام در ایران به‌شدت انتقاد کرد و چنین رویه‌ای را دلیلی بر وجود اعدام‌های مخفیانه با هدف فرار مقامات ایرانی از پاسخگویی دانست.

گزارشگر ویژه حقوق بشر در این جلسه گفت که در پرونده‌های زندانیان محکوم به اعدام در ایران، ابتدایی‌ترین اصول دادرسی منصفانه رعایت نمی‌شوند و روال قضایی در بیشتر موارد تحت عنوان «اعترافات اجباری و شکنجه» است.

او افزود: «ایرادات ریشه‌ای در قوانین و اجرای مجازات اعدام در ایران به معنای آن است که اگر نگوییم همه اعدام‌ها، اغلب آنها عملی خودسرانه محسوب می‌شود که به محرومیت آدم‌ها از زندگی منجر شده است.»

جاوید رحمان با اشاره به عدم اجازه مقامات ایران برای سفر او به این کشور، نسبت به بازداشت فعالان حقوق بشر و وکلای دادگستری وضعیت اقلیت‌های مذهبی و قومی، و تاثیر بد تحریم‌ها بر وضعیت بهداشت و سلامت در ایران ابراز نگرانی کرد.

او با اشاره به مصونیت ادامه‌دار مسئولان ناپدیدسازی‌های قهری، اعدام‌های شبانه و شتابزده در جریان کشتار67 و همین طور مسئولان تیراندازی مرگ‌بار به معترضان در جریان اعتراضات آبان 98، از این موضوع شدیدا انتقاد کرد.

رحمان در این جلسه، به سرکوب معترضان بی‌آبی در خوزستان اشاره کرد و گفت که در این اعتراضات دست‌کم 9 شهروند کشته شدند.

او همچنین به عملکرد حکومت ایران در فراهم کردن واکسن کووید-19 انتقاد کرد و گفت که محروم کردن مردم ایران از دسترسی به چندین واکسن‌ معتبر، نتیجه سیاست‌های مقامات این کشور بوده است.

او در بخش دیگری از این گزارش گفت که موارد زیادی از مرگ مشکوک در بازداشتگاه‌های ایران اتفاق افتاده و در همین زمینه به مرگ امیرحسین حاتمی، زندانی که بر اثر ضربه کشته شده و شاهین ناصری، شاهدی که درباره شکنجه نوید افکاری شهادت داده بود اشاره کرد.

جاوید رحمان همچنین در سخنانش گفت که اخیرا تصاویری از زندان اوین درز کرده است که این تصاویر «استفاده گسترده از خشونت در زندان های ایران» را آشکار می‌کند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل با اشاره به وضعیت باقر نمازی، زندانی دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی در ایران ابراز نگرانی کرد و هشدار داد که او با توجه به شرایط جسمانی «وخیم»، اجازه خروج از این کشور را ندارد، در حالی‌که باید تحت عمل جراحی قرار گیرد.

گزارش کنونی چهارمین گزارش سالیانه‌ای است که جاوید رحمان از ژوئیه 2018 به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید