ایران و اتحادیه اروپا این هفته در بروکسل برای از سرگیری مذاکرات اتمی گفت‌گو می‌کنند

علی باقری کنی: تهران مصمم به شرکت در مذاکراتی است که به لغو تحریم‌ها می‌انجامد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات ایران و اتحادیه اروپا گفتند که مذاکره‌کننده ارشد این اتحادیه این هفته به منظور گفت‌وگو درباره از سرگیری مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» با همتای ایرانی خود در بروکسل دیدار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دوشنبه 25 اکتبر 2021، علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه ایران و نماینده ارشد این کشور در مذاکرات هسته‌ای، در یک سلسله توییت اعلام کرد که روز چهارشنبه به بروکسل خواهد رفت تا با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، درباره مذاکرات به گفته او «نتیجه‌محور» گفت‌وگو کند.

کنی تاکید کرد که سایر امضاکنندگان برجام باید آمریکا را به‌خاطر تحریم‌هایی که علیه ایران به کار بسته «شماتت» کنند؛ و افزود تهران مصمم به شرکت در مذاکراتی است که به «لغو تحریم‌ها» می‌انجامد. از زمان روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی در ایران، مقامات تهران روی لغو تمام تحریم‌های دوران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، به عنوان «پیش‌شرط»ی برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای تاکید کرده‌اند.

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، در واکنش به اظهارات روز گذشته باقری کنی گفته است که «پاسخ سوالات ایران در وین است و نه بروکسل».

از سوی دیگر، پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه اروپا هم گفت که در نشست روز چهارشنبه، انریکه مورا، مذاکره‌کننده اصلی اتحادیه اروپا که اوایل ماه جاری به تهران سفر کرده بود تا مقامات ایران را به از سرگیری مذاکرات هسته‌ای تشویق کند، با کنی دیدار خواهد کرد. استانو افزود سرویس دیپلماتیک اتحادیه اروپا «از هیچ تلاشی برای از سرگیری مذاکرات با شرکت همه طرف‌ها در وین دریغ نمی‌کند».

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین برای احیای برجام، در ماه ژوئن سال جاری پس از شش دور بی‌نتیجه متوقف شد، و پس از رئیس جمهور شدن ابراهیم رئیسی در ایران، هنوز تاریخی برای از سر گیری مذاکرات تعیین نشده است. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که اگر ایران به پای‌بندی کامل به مفاد توافق هسته‌ای 2015 بازگردد، حاضر است آمریکا را دوباره وارد برجام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید