آمریکا: خواهان هماهنگی با اروپایی‌ها برای تشکیل جبهه‌ واحد علیه ایران هستیم

کاخ سفید: کماکان فرصتی برای دست‌یابی به راه‌حلی سیاسی با ایران وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی تلاش‌های ایران برای دور زدن مذاکرات وین و رایزنی با مقامات اروپایی در بروکسل، ایالات متحده آمریکا خواستار هماهنگی با اروپایی‌ها برای تشکیل جبهه‌ واحد ضد ایران شد.

کاخ سفید سه‌شنبه، 26 اکتبر، ضمن بیان این‌که از زمان متوقف شدن مذاکرات وین رفتار ایران را زیر نظر دارد، گفت که آمریکا خواهان هماهنگی با طرف‌های اروپایی برای تشکیل جبهه‌ای واحد علیه ایران است.

دولت آمریکا همچنین تاکید کرد کماکان فرصت برای رسیدن به راه‌حل سیاسی با ایران وجود دارد.

این در حالی است که بنا به اعلام پیتر استانو، سخنگوی نماینده عالی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا، علی‌ باقری مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران قرار است این هفته با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات هسته‌ای در بروکسل دیدار و گفت‌وگو کند.

استانو دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفته که «قرار است دیداری میان دو طرف طی هفته جاری برگزار شود» اما «جلسه‌ای با جوزپ بورل در نظر گرفته نشده است».

از سویی رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران دوشنبه تاکید کرد که واشینگتن ابزار دیگری غیر از دیپلماسی را برای ممانعت از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای به‌کار خواهد گرفت.

او ضمن اشاره به این‌که ایالات متحده آمریکا به ادامه روند دیپلماسی با ایران متعهد است، گفت اما اگر ایران حاضر به ادامه مذاکرات نشود، توافق هسته‌ای سابق برای مذاکره فاقد اعتبار خواهد شد.

رابرت مالی ضمن ابراز «عدم مخالفت با گفت‌وگوهای میان تهران و اروپایی‌ها در بروکسل»، در عین حال تاکید کرد که «این گفت‌وگوها نباید به ضرر مذاکرات وین میان ایران و گروه 1+4 تمام شود.»

در همین راستا ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن تاکید بر لزوم بازگشت ایران به میز مذاکرات وین گفت، هیچ‌ کشوری به جز آمریکا نمی‌تواند به سوالات ایران در خصوص مسائل مربوط به لغو تحریم‌ها پاسخ دهد.

پرایس، دوشنبه در نشست مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا، با حمایت از اقدام اتحادیه اروپا در خصوص برگزاری مذاکرات بروکسل گفت، «مقصد نهایی» می‌باید در وین باشد.

او افزود آمریکا از اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» حمایت می‌کند اما اگر ایران به دنبال بازگشت به برجام است، آن‌ها باید به وین سفر کنند.

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین برای احیای برجام، در ماه ژوئن سال جاری پس از شش دور بی‌نتیجه متوقف شد، و پس از رئیس جمهور شدن ابراهیم رئیسی در ایران، هنوز تاریخی برای از سر گیری مذاکرات تعیین نشده است. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که اگر ایران با پای‌بندی کامل به مفاد توافق هسته‌ای 2015 بازگردد، حاضر است آمریکا را دوباره وارد برجام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید