دادستان کل اوکراین: ایران از ارائه مدارک سقوط هواپیمای اوکراینی سر باز می‌زند

حامد اسماعیلیون: بیست‌ و دو ماه است که در سوگ عزیزان‌مان، با درد و رنج و اشک، به امید عدالت نشسته‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادستان کل اوکراین، در دیدار با حامد اسماعیلیون و معاون سفیر کانادا در دفتر دادستانی کل این کشور، تاکید کرد که حکومت ایران کماکان از ارائه مدارک سقوط هواپیمای اوکراینی سر باز می‌زند.

به گزارش «اوکرین‌فورم»، جمعه 22 اکتبر 2021، اسماعیلیون، که همسر و دختر خردسالش را در حادثه سقوط هواپیمای پرواز بین‌المللی اوکراین از دست داد، به همراه ماوورنین مونی، معاون سفیر کانادا در اوکراین، روز جمعه به دیدار آیرینا وِنِدیکتُوا، دادستان کل اوکراین رفتند.

بر اساس بیانیه‌ای که دادستانی کل اوکراین در این باره منتشر کرد، اوکراین در حال انجام تحقیقات پیشامحاکمه، «تحت شرایط فراسرزمینی، بدون دسترسی به لاشه هواپیما، شاهدان و مظنونان کلیدی حادثه» است.

دادستانی اوکراین می‌گوید که متاسفانه کشورهای آسیب‌دیده در این حادثه، از ایجاد یک تیم تحقیق مشترک برای تسهیل و تسریع تحقیقات پیشامحاکمه خودداری کردند. با این حال، کانادا «بزرگترین شریک ما در این پرونده» است، و به هر طریقی در «اثبات حقیقت» مشارکت می‌کند.

پرواز PS752 خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین که در روز 8 ژانویه 2020 از تهران به مقصد کیف در حال پرواز بود، اندکی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران سقوط کرد.

تمام 176 سرنشین هواپیما، که 9 نفرشان خدمه اوکراینی و 167 نفرشان مسافرانی با ملیت‌های مختلف اوکراینی، ایرانی، کانادایی، سوئدی، افغانستانی، آلمانی و بریتانیایی بودند، در این حادثه کشته شدند.

پس از فشارهای شدید بین‌المللی، حکومت ایران بالاخره در روز 11 ژانویه اعتراف کرد که نیروهای نظامی این کشور «تصادفی» هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده‌اند. کمی بعد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی را پذیرفت. با این وجود، مقامات ایران مدام از همکاری با نهادهای بین‌المللی برای تحقیق درباره جزئیات این حادثه سر باز می‌زنند.

دادستانی کل اوکراین در بیانیه خود اعلام کرد: «در پایان جلسه، حامد اسماعیلیون، رئیس انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز PS752، گفت، بیست و دو ماه است که در سوگ عزیزان‌مان، با درد و رنج و اشک، به امید عدالت نشسته‌ایم. همه باید دست به دست هم بدهیم تا عدالت را در این باره اجرا کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید