آمریکا: مذاکرات اتمی وین باید از جایی که متوقف شد ادامه پیدا کند

برخی مقامات اروپایی تاخیر ایران برای بازگشت مجدد به مذاکرات اتمی وین را با هدف گسترش هر چه بیشتر برنامه اتمی آن کشور مرتبط می‌دانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، با تاکید بر ضرورت از سرگیری مذاکرات وین گفت، رایزنی‌های اتمی با ایران باید در ادامه دور ششم مذاکرات باشد.

ند پرایس، جمعه 22 اکتبر، در نشست مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا با اظهار این‌که «دیپلماسی» مؤثرترین راه در خصوص منع دائمی ایران برای دستیابی به سلاح اتمی است، عنوان کرد که ایالات متحده به همراه سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان، موسوم به تروییکای اروپایی و دیگر اعضای گروه 5+1 بر ضرورت بهره‌مندی از ابزار دیپلماسی متفق‌القول هستند.

پرایس با تایید برگزاری نشست مشترک رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران با برخی مقامات اروپایی، از ارائه جزئیات بیشتر امتناع کرد.

خبرگزاری «رویترز» پیش‌تر خبر داده بود که رابرت مالی قرار است درباره راه‌های بازگرداندن ایران به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» با نمایندگاه تروییکای اروپایی دیدار کند.

به گفته منابع «رویترز»، نشست مذکور با این هدف برگزار شد که در صورت ادامه ایران به «خرید زمان» برای توسعه برنامه هسته‌ای تسلیحاتی خود، قدرت‌های جهانی بتوانند طرحی جایگزین برای مقابله با آن اتخاذ کنند.

برخی از مقامات کشورهای غربی پیش‌تر گفته بودند که ایران در حال «وقت‌کشی» برای عقب‌انداختن مذاکرات وین است.

سفر مالی به پاریس برای دیدار با نمایندگان کشورهای اروپایی حاضر در توافق هسته‌ای موسوم به برجام، پس از دیدار او از سعودی، امارات و قطر، متحدان منطقه‌ای آمریکا انجام می‌گیرد.

ندپرایس در پاسخ به سوال خبرنگاری، ضمن اشاره به سفر رابرت مالی به کشورهای حوزه خلیج گفت، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران در دیدار با متحدان منطقه‌ای آمریکا، «نگرانی‌های» مختلفی از قبیل فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و تلاش واشینگتن برای بازگشت متقابل به برجام را مورد بحث و گفت‌وگو قرار داده است.

این دیدارها در حالی انجام می‌شود که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از عدم دیدار با مقامات بلندپایه ایران برای گفت‌وگو درباره برنامه اتمی این کشور ابراز نگرانی کرده بود.

پس از سفر اخیر انریکه مورا، هماهنگ‌کننده هسته‌ای اتحادیه اروپا به تهران، ایران اعلام کرد خواستار گفت‌وگو با مقامات اروپایی در بروکسل درباره بازگشت به مذاکرات وین است. اروپا و آمریکا این درخواست را رد کرده و تاکید داشتند، دیدار در بروکسل هیچ ضرورتی ندارد.

مقامات عالی ایرانی از جمله ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری و حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه بارها تاکید کرده‌اند تا دولت بایدن تمام تحریم‌ها را لغو نکند، ایران به مذاکرات وین بازنخواهد گشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید