گفت‌وگوی دوجانبه پوتین و بنت درباره سوریه و ایران

نخست‌وزیر اسرائیل بر ادامه حملات هوایی در سوریه تاکید کرد و رئیس‌جمهوری روسیه نیز خواستار ایجاد یگانی مشترک برای مقابله با تهدیدات پهپادی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ولادمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در دیداری با نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل در بندر سوچی در مورد ایران، سوریه، خاورمیانه و روابط دوجانبه بحث و‌ گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، در این دیدار که جمعه، 22 اکتبر، برای اولین بار پس از کسب مقام نخست‌وزیری بنت انجام گرفت، نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کرد که این کشور به حملات هوایی خود در سوریه ادامه خواهد داد.

رئیس‌جمهوری روسیه با اشاره به سطح عالی روابط دو کشور و وجود منافع مشترک به‌ویژه در مورد پرونده سوریه، از اسرائیل خواست که تاسیسات زیربنایی و مراکز مهم دولتی سوریه را هدف قرار ندهد.

بنا به گزارش العربیه، پوتین به بنت پیشنهاد ایجاد یگانی ویژه و مشترک برای مقابله با «تهدیدات پهپادی» ارائه داد.

نخست‌وزیر اسرائیل نیز گفت که هم‌اکنون حملات پهپادی نه فقط امنیت اسرائیل بلکه تهدیدی برای کل منطقه به‌شمار می‌روند.

دیدار پوتین با بنت در بندر سوچی
دیدار پوتین با بنت در بندر سوچی

پوتین در این دیدار روابط دو کشور را بسیار «ویژه» و مبتنی بر اعتماد متقابل دانست و خواستار ادامه رویکرد دولت بنیامین نتانیاهو توسط دولت بنت در مورد روابط دوجانبه شد.

رئیس‌جمهوری روسیه تصریح کرد که میان مسکو و تل‌آویو درباره پرونده سوریه اشتراکاتی از جمله در مورد مبارزه با تروریسم وجود دارد.

پوتین در مورد بحران سوریه افزود: «همان گونه که می‌دانید در تلاش برای تقویت حاکمیت دولت سوریه بر کشورشان هستیم. اختلافات چندی میان ما و شما (اسرائیل) وجود دارد اما فرصت‌های همکاری و اشتراکاتی همچون مبارزه با تروریسم نیز بین ما و شما هست که باید در مورد تمام این مسائل با هم گفت‌وگو کنیم.»

پوتین همچنین از بنت خواست که دو کشور در مورد مسائل منطقه با هم تبادل اطلاعات کنند.

رئیس‌جمهوری روسیه روابط اقتصادی دو کشور را رو به گسترش عنوان کرد اما سطح کنونی تبادل تجاری را رضایت‌بخش ندانست.

پوتین از افزایش 50 درصدی حجم تبادل تجاری میان دو کشور در 7 ماه اول سال جاری میلادی به‌رغم شرایط کرونایی خبر داد.

روابط نزدیک روسیه و اسرائیل
روابط نزدیک روسیه و اسرائیل

او‌ از امکان همکاری میان روسیه و اسرائیل در بخش صنایع و تکنولوژی‌های پیشرفته سخن گفت و اشاره کرد که این همکاری‌ها از دوران نخست‌وزیری نتانیاهو آغاز شده‌اند.

بنت نیز با توصیف پوتین به «دوست بسیار نزدیک اسرائیل» تاکید کرد که رئیس جمهوری روسیه طی دو دهه اخیر تلاش بسیاری برای تقویت روابط دوجانبه و افزایش سطح همکاری‌ها میان دو کشور انجام داده است.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین بر بحث و گفت‌وگو با پوتین درباره وضعیت سوریه و «تلاش‌ها برای توقف پیشرفت برنامه اتمی ایران» تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید