گفت‌وگوهای چهارجانبه غربی در پاریس درباره پرونده اتمی ایران

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از عدم دیدار با مقامات بلندپایه ایران و گفت‌وگو با آنها درباره برنامه اتمی این کشور ابراز نگرانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران قرار است جمعه دیداری چهارجانبه در پاریس با نمایندگانی از سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا درباره ازسرگیری مذاکرات اتمی انجام دهد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه پنج‌شنبه، 21 اکتبر تصریح کرد که «رابرت مالی پس از دیدار با متحدانمان در منطقه، قرار است در پاریس با نمایندگان ترویکای اروپایی درباره پرونده اتمی ایران دیدار کند.»

منابع دیپلماتیک در پاریس اعلام کردند که نماینده‌ای از اتحادیه اروپا نیز در این دیدار چهارجانبه حضور خواهد یافت.

سفر مالی به پاریس برای دیدار با نمایندگان کشورهای اروپایی حاضر در توافق هسته‌ای موسوم به برجام، پس از دیدار او از سعودی، امارات و قطر، متحدان منطقه‌ای آمریکا انجام می‌گیرد.

این دیدارها در حالی انجام می‌شود که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه‌شنبه از عدم دیدار با مقامات بلندپایه ایران برای گفت‌وگو درباره برنامه اتمی این کشور ابراز نگرانی کرده بود.

محل برگزاری مذاکرات معطل‌مانده وین
محل برگزاری مذاکرات معطل‌مانده وین

آژانس در 12 سپتامبر گذشته با تهران درباره نظارت بر تاسیسات اتمی ایران به توافق رسید. این توافق امیدواری‌ها برای از سرگیری مذاکرات معطل‌مانده اتمی وین را بیشتر کرد.

گروسی همچنین از ممانعت حضور بازرسان آژانس در تاسیسات اتمی «تسا»، تولیدکننده برخی تجهیزات سانتریفیوژ در کرج ابراز تاسف کرد و آن را نقض توافق 12 سپتامبر آژانس با ایران دانست.

گفتنی است که مذاکرات اتمی وین از آوریل تا ژوئن گذشته میان ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام شاهد 6 دور گفت‌وگو بود که با روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی این مذاکرات متوقف شد.

مقامات دولت جدید ایران تاکید کردند که در حال بررسی پرونده این مذاکرات هستند و «به‌زودی» به گفت‌وگوها باز خواهند گشت اما تاکنون هیچ تاریخی برای از سرگیری مذاکرات تعیین نکرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید