ورود کشتی‌های مین‌روب آمریکایی به دریای سرخ برای مقابله با تهدید حوثی‌ها

شبه‌نظامیان حوثی وابسته به ایران با دریافت مین‌های ایرانی از نوع «صدف» به تهدید کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ اقدام می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کشتی‌های مین‌روب آمریکا پس از هفت سال برای مقابله با تهدیدات شبه‌نظامیان حوثی و تامین امنیت کشتیرانی بین‌المللی وارد دریای سرخ شدند.

فرماندهی مرکزی ناوگان پنجم نیروهای دریایی آمریکا در صفحه توییتر خود نوشت که دو کشتی مین‌روب «یو‌اس‌اس گلادیاتور» موسوم به «MCM 11» و «یو‌اس‌اس سنتری» موسوم به «MCM 3» روز 18 اکتبر از طریق تنگه باب المندب وارد دریای سرخ شدند.

این فرماندهی افزود: «این کشتی‌های مین‌روب پس از هفت سال وارد دریای سرخ می‌شوند.»

ارتش آمریکا برای اولین بار است که پس از آغاز جنگ میان کودتاگران حوثی وابسته به ایران با دولت قانونی یمن این کشتی‌ها را به دریای سرخ اعزام می‌کند.

شبه‌نظامیان حوثی مدت‌ها است با استفاده از مین‌های دریایی امنیت کشتیرانی بین‌المللی را در تنگه باب‌ المندب به‌عنوان یکی از مهمترین گذرگاه‌های دریایی دنیا تهدید می‌کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارشنبه از افزایش تهدید علیه کشتی‌های تجاری و کشتیرانی بین‌المللی در نزدیکی سواحل یمن ابراز نگرانی کرد و تاکید داشت که اقدامات کودتاگران حوثی امنیت کشتیرانی در خلیج عدن و دریای سرخ را با خطر مواجه می‌کند.

بنا به گزارش‌ها، ایران هزاران مین دریایی، موشک‌های هدایت‌شونده ضد کشتی و قایق‌های انفجاری کنترل از راه دور به حوثی‌ها تحویل داده است.

مین‌های دریایی کار گذاشته‌ شده توسط حوثی‌ها تاکنون به کشته‌شدن ده‌ها صیاد در سواحل غربی یمن انجامیده است.

این اقدام حوثی‌ها باعث توقف فعالیت هزاران صیاد و قطع منبع درآمدی آنها شده است.

پیش از این ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن نیز از افزایش اقدامات تروریستی حوثی‌ها از طریق مین‌گذاری در جنوب دریای سرخ و تنگه باب المندب خبر داده بود.

ائتلاف همچنین تاکید کرد که تاکنون 175 مین دریای کار گذاشته‌ شده توسط حوثی را منهدم کرده است.

بررسی مین‌های خنثی‌شده نشان داد که آنها از نوع «صدف» و ساخت ایران هستند.

پیشتر کارشناسان کمیته اعمال تحریم علیه حوثی‌ها در گزارش سالیانه خود اشاره کردند که از سال 2018 با افزایش حمله شبه‌نظامیان حوثی به نفتکش‌ها و کشتی‌های حامل کمک‌های بین‌المللی برای مردم یمن، امنیت دریانوردی در دریای سرخ به‌شدت مورد تهدید قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size