نگرانی کنگره آمریکا از تعویق مداوم محاکمه کاوه افراسیابی «لابی‌گر غیرقانونی» ایران

قانونگذاران نگرانند که رژیم ایران افراسیابی را به ابزاری سیاسی برای امتیاز گرفتن از دولت بایدن در جریان مذاکرات پشت درهای بسته تبدیل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قانونگذاران جمهوری‌خواه آمریکایی نگران این هستند که دولت بایدن محاکمه کاوه افراسیابی، فردی که به لابی‌گری غیرقانونی برای حکومت ایران متهم شده، را مدام عقب می‌اندازد تا از تبرئهٔ احتمالی وی به عنوان اهرم چانه‌زنی برای بازگرداندن ایران به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» بهره بگیرد.

به گزارش «واشینگتن فری‌بیکن»، وزارت دادگستری آمریکا برای دومین بار طی سال جاری محاکمه کاوه لطف‌الله افراسیابی، شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا، که پارسال متهم شد به عنوان «عامل ثبت‌نشدهٔ رژیم ایران» در آمریکا فعالیت می‌کند، را به تعویق انداخت.

محاکمه پیشتر یک مرتبه در اوایل سال جاری به درخواست افراسیابی به تعویق افتاده بود، و قرار بود اول دسامبر از سر گرفته شود. با این حال، وزارت دادگستری ایالات متحده موافقت کرده تا رسیدگی به پرونده را دوباره به تعویق بیندازد تا افراسیابی، که وکالت خود در دادگاه را بر عهده گرفته است، فرصت کافی برای بررسی شواهد بسیاری که علیه وی در پرونده مطرح شده را پیدا کند.

این تاخیرها موجبات نگرانی جمعی از قانونگذاران جمهوری‌خواه کنگره را فراهم آورده است. به گفته «واشینگتن فری‌بیکن»، نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره جف ون درو از نیوجرسی، ایوت هرل از نیومکزیکو، و ریک کرافورد از آرکانزاس هفته پیش نامه‌ای خطاب به وزارت دادگستری نوشتند و خواستند توضیح دهد که چرا پیگرد قانونی افراسیابی را مدام به تعویق می‌اندازد.

قانونگذاران می‌گویند که با نظر به افزایش تنش میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی، نگران این هستند که ایران افراسیابی را به «ابزاری سیاسی» برای امتیاز گرفتن از دولت بایدن در جریان «مذاکرات پشت درهای بسته» تبدیل کند.

جمهوری‌خواهان تاکید می‌کنند که «لازم است وزارت دادگستری آمریکا پیامی سختگیرانه به ایران و دیگر دشمنان ارسال کند مبنی بر اینکه ایالات متحده هیچ اقدامی برای تضعیف دموکراسی ما را تحمل نخواهد کرد. ایران به نهادها و قانون اساسی ما احترام نمی‌گذارد، و ما نمی‌توانیم به رژیم ستمگر ایران اجازه دهیم هیچ‌گونه نفوذی بر ملت بزرگ‌مان اِعمال کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size