گروسی: آمریکا و ایران وارد مرحله‌ای سرنوشت‌ساز در مورد توافق هسته‌ای می‌شوند

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است در پاریس با دیپلمات‌های ارشد بریتانیا، فرانسه و آلمان دیدار کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است چند هفته آینده برای بازگشت ایالات متحده و ایران به میز مذاکره غیرمستقیم احیای برجام، «سرنوشت‌ساز» خواهد بود.

گروسی، چهارشنبه، 20 اکتبر، در مصاحبه با روزنامه «واشینگتن پست» اظهار داشت که به‌دنبال درخواست‌ فوری او، ایران از وی برای سفر به تهران در روزهای آتی دعوت به عمل آورده است.

بنا بر این گزارش، قرار است گروسی در این دیدار درباره اخلال در بازرسی‌های آژانس از تاسیسات هسته‌ای ایران و دیگر سوالات باقیمانده در خصوص سایت‌های اعلام نشده که حل آنها برای احیای برجام ضروری است، با مقامات جمهوری اسلامی مذاکره کند.

به نوشته واشینگتن پست، مدیر کل آژانس تصریح کرده است، همه طرف‌های برجام شامل بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه، چین، همراه با اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات و همچنین ایالات متحده تایید کرده‌اند، که اگر بازرسی و نظارت بر برنامه اتمی ایران به‌طور کامل اجرا نشود، «دستیابی به یک توافق بسیار دشوار خواهد بود».

به نوشته این روزنامه آمریکایی، فاصله زمانی تا نشست آتی شورای حکام که قرار است سه هفته دیگر برگزار شود، می‌تواند «مهلتی» برای از سرگیری مذاکرات تلقی شود.

کشورهای اروپایی به تکرار تهدید کرده‌اند، اگر ایران به درخواست‌های آژانس برای راستی‌آزمایی تعهدات خود عمل نکند، درخواست محکومیت این کشور و بازگشت تحریم‌ها علیه تهران را مطرح خواهند کرد.

ایالات متحده در هفته‌های اخیر گفته است، در صورت شکست دیپلماسی، «گزینه‌های دیگر» را بررسی خواهد کرد.

دیدارهای دیپلماتیک درباره احیای برجام و بازگشت ایران به میز مذاکرات در روزهای اخیر شتاب بیشتری گرفته است. به گزارش خبرگزاری «رویترز»، قرار است امروز رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در پاریس با دیپلمات‌های ارشد بریتانیا، فرانسه و آلمان دیدار می‌کند.

بنا بر این گزارش، در این نشست درباره چگونگی رویکرد طرف‌های مذاکره در صورتی که ایران به اقدامات خود برای «خرید وقت» و تاخیر در بازگشت به وین ادامه دهد، گفت‌وگو خواهد شد.

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که 6 آوریل گذشته در وین برای احیای توافق هسته‌ای آغاز شد، پس از انجام شش دور در ژوئن گذشته با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون احراز نتیجه‌ای ملموس متوقف شد و زمانی هم برای از سرگیری دور هفتم آن تعیین نشده است

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید