رویترز: رابرت مالی درباره ایران با نمایندگان اروپایی رایزنی خواهد کرد

هدف نشست این است که در صورت ادامه دادن ایران به «خرید زمان»، قدرت‌های جهانی بتوانند طرحی برای مقابله با آن اتخاذ کن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به زودی با نمایندگان گروه موسوم به «سه قدرت اروپایی» دیدار کند تا با آنها درباره راه‌های بازگرداندن ایران به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» رایزنی کند.

سه منبع دیپلماتیک که نخواستند نام‌شان فاش شود، چهارشنبه 20 اکتبر 2021 به خبرگزاری «رویترز» گفتند که رابرت مالی، جمعه در پاریس با مقامات ارشد وزارتخانه‌های خارجه بریتانیا، فرانسه، و آلمان درباره مساله اتمی ایران رایزنی خواهد کرد.

به گفته یکی از این منابع، هدف نشست این است که در صورت ادامه دادن ایران به «خرید زمان» برای توسعه برنامه هسته‌ای تسلیحاتی خود، قدرت‌های جهانی بتوانند طرحی برای مقابله با آن اتخاذ کند. مقامات آمریکایی اخیرا بارها هشدار داده‌اند که زمان برای بازگشت به مذاکرات وین و احیای برجام رو به اتمام است.

مذاکرات هسته‌ای که تابحال شش دور آن با حضور مقامات ایرانی و غربی به علاوه روسیه و چین در وین برگزار شده، از ماه ژوئن و در روزهای منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری ایران متوقف شده و هنوز از سر گرفته نشده است. مقامات ایرانی در هفته‌های اخیر مدام تکرار می‌کنند که «به زودی» به مذاکرات باز خواهند گشت، اما هنوز تاریخی برای از سرگیری گفتگوها تعیین نکرده‌اند.

پس از سفر اخیر انریکه مورا، هماهنگ‌کننده هسته‌ای اتحادیه اروپا به تهران، ایران اعلام کرد می‌خواهد ابتدا در بروکسل با مقامات اروپایی درباره بازگشت به مذاکرات وین گفتگو کند. اروپا و آمریکا این درخواست را رد کردند و گفتند دیدار در بروکسل هیچ ضرورتی ندارد.

از طرف دیگر مقامات ایرانی، شامل ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری، و حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه، بارها تاکید کرده‌اند که تا دولت بایدن تمام تحریم‌های دوران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا را لغو نکند، ایران به مذاکرات وین بازنخواهد گشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید