ایران ورود کامیون‌های این کشور به قره‌باغ را ممنوع اعلام کرد

باکو دو راننده ایرانی بازداشت‌شده را آزاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بعد از هفته‌ها تنش میان ایران و آذربایجان، تهران ورود اتباع کشور خود از طریق گذرگاه‌های غیر رسمی مانند قره‌باغ و لاچین به جمهوری آذربایجان را ممنوع اعلام کرد تا کامیون‌های ایرانی دیگر نتوانند از این مسیر برای حمل کالاهای خود استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، سازمان راهداری ایران در بخشنامه‌ای اعلام کرد که «به منظور عدم مواجهه با پیامد»های ورود غیرقانونی به کشور آذربایجان و «احترام به تمامیت ارضی این کشور» کامیون‌های ایران از طریق جمهوری ارمنستان وارد شهر لاچین و منطقه قره‌باغ نشوند.

این بخشنامه می‌تواند پایانی بر تنش‌های اخیر میان این دو کشور باشد.

اختلاف‌های تهران و باکو در پی بازداشت دو راننده ایرانی در مسیر اصلی ترانزیت کالا میان دو کشور در منطقه قره‌باغ کوهستانی به‌دلیل ورود غیرقانونی آنها به خاک آذربایجان و همچنین اخذ عوارض عبور از کامیون‌های تردد کننده میان ایران و ارمنستان وارد فاز جدیدی از تنش‌ها شد.

در پی اعتراض مقامات جمهوری آذربایجان، عباس موسوی، سفیر ایران در باکو گفت: «ما موضوع کامیون‌ها را بررسی کردیم. مشخص شد که شرکت‌های خصوصی این قدم را برداشته‌اند. ما به شرکت‌های خصوصی هشدار دادیم که به تمامیت ارضی آذربایجان احترام بگذارند.»

همزمان نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران با انجام رزمایش در منطقه مرزی ایران و آذربایجان، به دامنه این تنش‌ افزود و الهام‌علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، از برگزاری این رزمایش نظامی به‌‌‌شدت انتقاد کرد.

پس از رزمایش سپاه، نیروی زمینی ارتش ایران نیز رزمایش نظامی دیگری با عنوان «فاتحان خیبر» در مناطق مرزی شمال‌ غرب نزدیک به جمهوری آذربایجان انجام داد و به تنش‌های میان تهران و باکو دامن زد.

آذربایجان در پاسخ به این اقدام، رزمایشی مشترک با ترکیه و گرجستان تحت عنوان «برادری خدشه‌ناپذیر» برگزار کرد.

رزمایش نظامی ترکیه و جمهوری آذربایجان در نزدیکی مرزهای ایران
رزمایش نظامی ترکیه و جمهوری آذربایجان در نزدیکی مرزهای ایران

به گفته ناظران، صدور بخشنامه «ممنوعیت ورود اتباع ایرانی به قره‌باغ» اولین عقب‌نشینی تهران در پرونده آذربایجان نیست.

پرویز یاری، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر ایرانی که اخبار آذربایجان را از نزدیک دنبال می‌کند به بخش فارسی «العربیه» گفت: «پس از جنگ دوم قره‌باغ ایران عملا از معادلات قفقاز حذف شد و سیاست‌گذاری نادرست جمهوری اسلامی تنها مردم شمال و شمال غرب ایران را از فرصت‌های اقتصادی ایجاد شده در بازسازی قره‌باغ محروم کرد.»

یاری همچنین با «خصمانه» خواندن سیاست‌های تهران در قبال باکو در سه دهه گذشته می‌گوید: «تلاش برای صدور بنیادگرایی شیعی به جمهوری آذربایجان با تاسیس گروه‌هایی همچون حسینیون و حمایت از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی در این کشور، یکی از مهمترین موانع توسعه روابط تهران و باکو در سه دهه گذشته بوده است.»

به دنبال تنش‌های دو کشور، مسجد و دفتر علی‌اکبر اجاق‌نژاد، نماینده علی خامنه‌ای در جمهوری آذربایجان، سه‌شنبه 5 اکتبر در شهر باکو تعطیل شد.

پلیس جمهوری آذربایجان، ایلقار ابراهیم اوغلو، امام جماعت مسجد «جمعه ایچری شهیر» باکو را به ظن نزدیکی به تهران دستگیر کرد.

رسانه‌های آذربایجان همچنین گزارش دادند که نیروهای امنیتی آذربایجان تمکین جعفروف، سردبیر وبگاه «مائده» و 4 نفر دیگر را بازداشت کرده‌‌اند.

ابراهیم اوغلو تنها چند ساعت پس از بازداشت، در بامداد روز چهارشنبه 20 اکتبر آزاد شد. او در پیامی در شبکه‌های اجتماعی خطاب به هوادارانش گفت که به مدت چند ساعت مورد بازجویی قرار گرفته، و به خاطر همکاری با نیروهای امنیتی بلافاصله آزاد شده است.

ابراهیم اوغلو
ابراهیم اوغلو

رسانه‌های آذربایجانی، پنج‌شنبه 21 اکتبر، از آزادی دو راننده ایرانی به نام‌های «جعفر غضنفر برزگر» و «حیدر نوروزی» که به‌دلیل ورود غیرقانونی به خانکندی (مرکز قره‌باغ) توسط جمهوری آذربایجان دستگیر شده بودند، خبر دادند.

خبر آزادی این دو راننده ایرانی ممکن است پایانی بر تنش‌های بین تهران و باکو باشد، اما به گفته ناظران، روند تضعیف جایگاه ایران در منطقه قفقاز آغاز شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید