تهدید اردوغان به اخراج سفرای 10 کشور غربی از ترکیه

ده کشور مذکور در بیانیه‌ای خواستار حل عادلانه و سریع برای پرونده «عثمان کاوالا» تاجر ترک شدند که از 4 سال پیش در ترکیه زندانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با انتقاد از بیانیه ده کشور غربی که از این کشور خواسته بودند پرونده تاجر زندانی این کشور را به صورت عادلانه بررسی کند، گفت: «به وزارت امور خارجه گفتم ما نمی‌توانیم به خودمان اجازه دهیم که آنها (ده کشور غربی صادر کننده بیانیه) را در کشورمان بپذیریم. آیا وظیفه شما است که به ترکیه درس بدهید؟».

رجب طیب اردوغان پنج‌شنبه، 21 اکتبر، ضمن تاکید این که قوه قضائیه ترکیه «مستقل» است، فراخوان کشورهای غربی درباره پرونده تاجر ترکیه‌ای را مداخله‌جویانه دانسته و به شدت از آن انتقاد کرد.

10 کشور غربی کانادا، فرانسه، فنلاند، دانمارک، آلمان، هلند، نیوزلند، نروژ، سوئد و ایالات متحده آمریکا، روز دوشنبه با صدور بیانیه ای خواستار «حل عادلانه و سریع پرونده» عثمان کاوالا، تاجر و فعال ترک شدند که از چهار سال پیش در زندان ترکیه به سر می‌برد.

عثمان کاوالا،
عثمان کاوالا،

رجب طیب اردوغان این اظهارات را در مصاحبه با جمعی از خبرنگاران داخل هواپیما هنگام بازگشت از تور آفریقایی خود، که شامل آنگولا، توگو و نیجریه بود، بیان کرد.

ترکیه روز سه‌شنبه سفرای این ده کشور را احضار کرد و گفت که درخواست آنها برای آزادی مخالف زندانی «غیرقابل قبول» است.

مقامات آنکارا «عثمان کاوالا» 64 ساله‌ که یکی از برجسته ترین چهره‌های جامعه مدنی مخالف دولت این کشور محسوب می‌شود را به ایجاد بی‌ثباتی در ترکیه متهم می‌کنند.

اردوغان «کاوالا» را به جورج سوروس میلیاردر مجارستانی-آمریکایی تشبیه کرد و گفت: «چنین افرادی با قدرت پول تلاش می‌کنند تا مکان مورد نظر خود را بی‌ثبات کنند».

اردوغان در بخش دیگری از اظهارات خود گفت:«پس از اخراج ترکیه از برنامه جنگنده‌های F-35 از سوی آمریکا، ما یک میلیارد و 400 میلیون دلار را به هر طریقی از آمریکا به ترکیه بازمی‌گردانیم و مذاکرات با واشنگتن در این زمینه در سطح دیپلماتیک ادامه دارد».

رئیس جمهوری ترکیه با تاکید بر این که کشورش از حقوق خود دست نخواهد کشید، گفت درباره اقدامات مشترکی که باید در رابطه با موضوع «F-35» برداشته شود با همتای آمریکایی خود جو بایدن در اجلاس گروه 20 در رم، گفت‌‌وگو خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید