رافائل گروسی ایران را مقصر «تضعیف» فعالیت‌های نظارتی آژانس در این کشور دانست

گروسی خبر داد که تا پیش از نشست ماه نوامبر شورای حکام آژانس، به تهران سفر خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با اشاره به این‌که این آژانس به دوربین‌های نظارتی «تسا»، تاسیسات تولید سانتریفیوژ کرج دسترسی ندارد، ایران را مقصر این پیش‌آمد دانست.

به گزارش وب‌سایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گروسی که سه‌شنبه، 19 اکتبر، با اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا دیدار داشت، فعالیت‌های نظارتی آژانس بر تاسیسات هسته‌ای ایران و موضوع برجام را مورد بحث و گفت‌وگو قرار داد.

گروسی پیش‌تر از سفر آینده خود به ایران خبر داده بود. به گفته گروسی این سفر هنوز برنامه‌ریزی نشده اما تا پیش از نشست ماه نوامبر شورای حکام آژانس، او به تهران سفر خواهد کرد تا در خصوص نگرانی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران با مقامات این کشور مذاکره کند.

مدیرکل آژانس، دوشنبه نیز در دیدار با آنتونی بلیکن، وزیر خارجه آمریکا ضمن «ضعیف» دانستن روند بازرسی‌های بین‌المللی بر تأسیسات اتمی ایران گفت، در سفر به تهران و دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه این کشور درباره پیشنهادهایی برای فعال‌سازسی برنامه بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، گروسی پس از دیدار با بلینکن توضیح داد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا کنون اجازه ورود به تأسیسات هسته‌ای کرج را دریافت نکرده‌اند.

او همچنین در گفت‌وگویی با روزنامه «فایننشیال تایمز» تأکید کرد که به علت عدم دادن مجوز بازرسی از تأسیسات هسته‌ای کرج، روند بازرسی بین‌المللی از تأسیسات هسته‌ای ایران کامل نیست. او ضمن هشدار درباره غیرکامل بودن روند بازرسی‌ها ادامه بازرسی‌های بین‌المللی از تأسیسات هسته‌ای ایران را مهم ارزیابی کرد.

وزارت خارجه بریتانیا نیز با اشاره به پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران، آن را «بیش از هر زمانی نگران‌کننده» خواننده است.

در همین راستا کمیته پارلمانی بریتانیا با اشاره به این‌که ایران علناً به میزان 60 درصد اورانیوم غنی‌سازی می‌کند، دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای را برای صلح بین‌المللی خطرناک توصیف کرد.

در واکنش به این تحولات پرونده هسته‌ای ایران، اسرائیل اما در حال بررسی گزینه‌هایی برای مقابله با برنامه هسته‌ای تهران است و در این راستا تل‌آویو روز گذشته بودجه‌ای به ارزش 1.5 میلیارد دلار را برای هدف قرار دادن تأسیسات هسته‌ای ایران تصویب کرده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size